Обсяг світового ринку борошна, за останніми оцінками ФАО, оцінюється в $200 млрд. Як прогнозують провідні аналітики, до 2022 року зважаючи на вплив зростання чисельності населення, збільшення його доходів і зміни споживчих переваг в харчуванні обсяг ринку може досягти $250-270 млрд. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ІА «АПК-Інформ» та старшого економіста інвестиційного центру FАО Дмитра Приходько.
На глобальному рівні світової торгівлі борошном у структурі експорту продуктів переробки зерна, на борошно припадає близько 37%. Пшеничне борошно переважає в загальному обсязі торгівлі та складає понад 90%. З 2010 року обсяги світової торгівлі борошном зросли на $0,9 млрд. Як результат, частка борошна у світовій структурі експорту поступово знижується.
Окремо необхідно зазначити, що темпи зростання торгівлі борошном залишаються нижчими в порівнянні з темпами зростання обсягів експорту зернових, які за обсягами торгівлі пшеничним борошном становить близько 3%.
Також слід звернути увагу на те, що країни Європи займають перше місце серед регіонів-імпортерів з часткою світової торгівлі борошном близько 24%, або $1,05 млрд. При цьому близько 90% всього обсягу торгівлі борошном в регіоні складають операції між країнами Європейського союзу.
Для України в цілому, умови доступу борошномелів на європейський ринок досить складні, з причини того, що вони передбачають процедуру імпортних ліцензій. А також українські компанії працюють в умовах жорсткої конкуренції за сировину з боку трейдерів, де вже потрібно мати історію поставок зерна. Зазначимо, що Україна входить в п’ятірку найбільших постачальників борошна в світі.
В рамках Європейського союзу, за даними наших партнерів з International Trade Centre (ITC), основними трьома імпортерами борошна, є Голландія, Франція та Ірландія. Другим регіоном збуту є країни Близького Сходу. Щорічно вони імпортують борошна сукупною вартістю близько $1 млрд. Ключовим імпортером в регіоні є Ірак – близько 60% всіх поставок. Основний постачальник борошна в регіоні – це Туреччина, яка забезпечує майже три чверті всього обсягу поставок.
Ринок Африки – це третій в світі за величиною імпортер борошна, що формує 16% загального обсягу імпорту. Обсяг закупівель борошна регіоном оцінюється в $763 млн. На третьому місці країн-імпортерів, які забезпечують понад 50% всього імпорту борошна, знаходяться – Ангола, Судан та Сомалі.
Що стосується таких країн як Бразилія, Болівія, Мексика та США, то на них припадає близько 55% всього обсягу продукції, де США має 15% світового імпорту борошна, або $685 млн.
Найбільшим імпортером борошна в Азії незмінно залишається Афганістан, який імпортує понад 80% продукції в регіон. Найбільшими постачальниками борошномельної продукції є Казахстан і Пакистан, що забезпечують понад 75% поставок. А ось ринок Південно-Східної Азії на сьогоднішній день складає всього 8%. В свою чергу країни СНД за імпортом борошна займають близько 4%, або приблизно $200 млн. на рік.
Джерело: propozitsiya.com