ЕКОФЕРМЕРСТВО

Як вирощують кольорову моркву на Київщині — журнал Пропозиція

Морква буває не лише помаранчевою. Кольорові коренеплоди цієї культури вже давно користуються великою популярністю в світі. Більшість коренеплодів моркви, яку ми вирощуємо сьогодні, має яскравий оранжевий колір, проте, за думкою науковців, перша одомашнена морква була саме фіолетова та біла. «Морква…

Читати даліЯк вирощують кольорову моркву на Київщині — журнал Пропозиція

Який батат краще вирощувати на українських ґрунтах та як започаткувати бізнес на переробці волоського горіха: історії переможців конкурсу бізнес-ідей «Агрокебети. Рости своє» — журнал Пропозиція

З початку запуску урядового проєкту “єРобота” у липні 2022 року грантові кошти на започаткування або розширення власної справи, за інформацією Міністерства економіки України, отримали 10 400 українців.   До цієї кількості восени 2024 року додалося ще 10 підприємців зі Львівщини,…

Читати даліЯкий батат краще вирощувати на українських ґрунтах та як започаткувати бізнес на переробці волоського горіха: історії переможців конкурсу бізнес-ідей «Агрокебети. Рости своє» — журнал Пропозиція

Василь Українець: «Я експериментую на полях, для мене це цікавий досвід» — журнал Пропозиція

Василь Українець, власник ТОВ «ВІТАКЕМ» на початку війни був змушений релокувати своє підприємство на Рівненщину та розвивати бізнес фактично з нуля Василь Українець, власник ТОВ «ВІТАКЕМ» на початку війни був змушений релокувати своє підприємство на Рівненщину та розвивати бізнес фактично…

Читати даліВасиль Українець: «Я експериментую на полях, для мене це цікавий досвід» — журнал Пропозиція

Як у спеку отримати врожай цибулі більше 100 т/га. Практика господарства з Миколаївщини — журнал Пропозиція

В Україні, мабуть, немає такого фермера, який професійно займаючись вирощуванням цибулі, не знав би та не сіяв у себе на полях цибулю компанії Bejo У фермерському господарстві Сергія Жолобенка в с. Зелений Гай, що на Миколаївщині, під овочі цього року…

Читати даліЯк у спеку отримати врожай цибулі більше 100 т/га. Практика господарства з Миколаївщини — журнал Пропозиція

CLAAS connect : управління машинами, управління фермою та цифрові послуги — все на одній платформі — журнал Пропозиція

На початку жовтня компанія CLAAS запустила нову інформаційну платформу CLAAS connect для фермерів у тридцяти трьох країнах світу (всі країни ЄС, Україна, Австралія, Нова Зеландія та Аргентина). Україна не випадково стала однією з перших держав у світі, де платформа стартувала,…

Читати даліCLAAS connect : управління машинами, управління фермою та цифрові послуги — все на одній платформі — журнал Пропозиція

Визначено найкращий стартап у foodtech-секторі

У межах цьогорічного New Food Summit відбулася сесія стартап-пітчингу, організована за партнерства CIVITTA Україна і Radar Tech, із презентацією восьми стартапів у foodtech-секторі. На огляд журі були представлені інноваційні розробки — від рішення для визначення фертильності корів та сервісів агророзстрочки до…

Читати даліВизначено найкращий стартап у foodtech-секторі

Озимий ріпак у 12-річній сівозміні із супутніми культурами — журнал Пропозиція

За площею обробітку та обсягом виробництва ріпак є другою за величиною олійною культурою у світі після сої. У традиційній чотирирічній сівозміні вирощування ріпаку, не кажучи вже про коротку трирічну сівозміну і монокультуру, залишається низка проблем, включаючи склеротиніозну гниль, сіру гниль,…

Читати даліОзимий ріпак у 12-річній сівозміні із супутніми культурами — журнал Пропозиція

Іспанські науковці створили салат, у 30 разів корисніший за звичайний

Науковці Іспанії розробили інноваційний метод біозбагачення листя та інших зелених рослинних тканин, збільшуючи в них вміст здорових речовин, таких як бета-каротин — основний попередник вітаміну А в раціоні людини. Про це говориться у повідомленні Політехнічного університету Валенсії (UPV), науковці якого разом…

Читати даліІспанські науковці створили салат, у 30 разів корисніший за звичайний

Віталій Рудченко: «Беззаперечно, технологія no-till працює та показує відчутні результати» — журнал Пропозиція

Цю технологію пробувати в своєму господарстві наважується далеко не кожен аграрій. Хоча no-till має ряд безсумнівних переваг: збереження ґрунтів, використання покривних культур, накопичення вологи та корисних елементів в ґрунті. Віталій Рудченко в своєму господарстві «БАУЕР-ПЛЮС» на практиці довів — навіть…

Читати даліВіталій Рудченко: «Беззаперечно, технологія no-till працює та показує відчутні результати» — журнал Пропозиція

Готові практичні рішення для сої за no-till — журнал Пропозиція

В аграрний бізнес приходять не тільки отримувати радість від вирощування тих чи інших культур, а й заробляти гроші. Тому й підхід до вибору технологій господарювання має бути зваженим та об’єктивним.   «У справі підвищення врожайності ми повинні думати як економити…

Читати даліГотові практичні рішення для сої за no-till — журнал Пропозиція

Як правильно використовувати покривні культури на полі — журнал Пропозиція

Покривні культури можна вирощувати на насіння, корм і для покращення родючості ґрунту. Сидерати, залежно від компонентів сумішей, здатні генерувати величезну кількість азоту в ґрунті, покращувати його структуру та «зв’язувати» ґрунт, запобігати проявам ерозії та вимиванню поживних речовин, пригнічувати бур’яни, накопичувати…

Читати даліЯк правильно використовувати покривні культури на полі — журнал Пропозиція
Как выбрать идеальные семена огурцов для вашего сада?

Как выбрать идеальные семена огурцов для вашего сада?

Выбор семян огурцов — это важный шаг на пути к успешному урожаю. В этом процессе важно учитывать множество факторов: сорт, условия выращивания и, конечно, качество самих семян. В наше время купить качественные семена можно не только на рынках или в…

Читати даліКак выбрать идеальные семена огурцов для вашего сада?