АГРОПРАВО

Нетипова посівна-2024: попри зниження затратної частини

Уже в чотирьох областях України аграрії вийшли в поле, сіють ярі зернові та зернобобові. І хоча у кожному сезоні є свої нюанси, цьогорічна посівна має абсолютно нетипову динаміку щодо вартості. За попередніми оцінками експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», витрати…

Читати далі

Підтверджена ефективність — журнал Пропозиція

Влітку 2023 року на базі Білоцерківської R&D станції та Вінницької дослідної станції компанії Syngenta було започатковано нову освітню програму для сільгоспвиробників Syngenta Training Center (STC), де було представлено дослідження та ефективні рішення вирощування пшениці, ячменю, жита, соняшнику, кукурудзи й гречки.…

Читати далі

Завдання на сезон — експортувати 50 млн т зерна. Логістика працює, питання у вартості

Очікується, що експорт зернових та олійних нинішнього року становитиме близько 50 млн т. І це завдання цілком здійсненне за використання портів Великої Одеси та всіх альтернативних логістичних шляхів. Але чи вигідно це буде аграріям, зважаючи на низькі світові ціни та…

Читати далі

Залишки зернових досить високі, але прибуток все ще можливий

На пшеничному ринку експерти очікують стабільний ціновий тренд, тоді як по кукурудзі можливе зниження. Втім, передумов для суттєвого обвалу ринку чи значних коливань немає. Кукурудза: обвалу не прогнозується Опубліковані 12 січня звіти USDA показали більші за очікувані квартальні та перехідні…

Читати далі

Заливаємо медом Європу «багато і дешево». Чи змінить галузь стратегію експорту

Європейський Союз задля підтримки України два роки поспіль скасовує мита і квоти на український експорт, зокрема на мед. Учасники ринку згадують про турбулентність 2022 року, але поступово ринок вирівнявся. Скасування мит, на переконання співзасновника бренду «Медові Брати» Дмитра Кушніра, створило…

Читати далі

Аграрії відходять від традиційного обробітку ґрунту

Українські агровиробники у 2023 році продовжили курс на зміну способу обробітку ґрунту, відмовляючись від оранки на користь мінімального обробітку та глибокого розпушування. Про це свідчать дані дослідження асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). Олег Хоменко, генеральний директор УКАБ Мінімальний обробіток…

Читати далі

Результати дослідження «Оцінка безпеки ведення бізнесу в Україні» — журнал Пропозиція

Sayenko Kharenko презентує результати опитування керівників і власників середнього і великого бізнесу в Україні «Оцінка безпеки ведення бізнесу в Україні». Це дослідження зроблене Sayenko Kharenko, спільно з SK Security та Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА), за підтримки АПКБУ, ASIS Ukraine та…

Читати далі

Гроші люблять тишу, а інвесторам потрібні гарантії. Чи можливо залучити інвестиційний капітал у країну, де триває війна

Головна перепона для залучення інвестицій в український бізнес — безпекові ризики. Всі макроекономічні моделі базуються на припущенні, коли завершаться бойові дії. Тобто діє класична модель очікування: спочатку — завершення бойових дій, а потім — відновлення. Але бізнес не може чекати,…

Читати далі

Урожай-2024: з чим аграрії заходять у новий сезон?

Осінній посів озимих культур під урожай 2024 року — на фінішній прямій. Уже зрозуміло, що площі під озимою пшеницею дещо скоротяться. Водночас у виробників стримані плани на ярий клин через дорогу логістику і низькі ціни на зернову групу. У Міністерстві…

Читати далі

Білок на експорт: сухе молоко залишається для українських виробників вигідним біржовим продуктом

Сухе молоко називають біржовим товаром, оскільки ця продукція має довгий термін придатності та переважно експортується. Внутрішній попит теж досить великий, але це переважно кондитерське виробництво. Споживання ж сухого молока в Україні безпосередньо населенням незначне. У світовому масштабі споживачами сухого молока…

Читати далі

Кредитування сільгоспвиробництва під обстрілами — журнал Пропозиція

В Україні до хліба завжди ставилися з повагою. Ми зі школи звикли до величі цього слова, яке треба писати, хоч і не з великої літери, але неодмінно поруч з такими священними для нас поняттями як Батьківщина, земля, родина або, навіть…

Читати далі

«Голос фермера»: 77 % українських агровиробників відчувають значний вплив зміни клімату на їхні господарства — журнал Пропозиція

Глобальні продовольчі системи знаходяться під постійним тиском через зміну клімату, геополітику та економічні виклики, які впливають на роботу фермерів. Водночас населення планети зростає, а отже, є велика потреба виробляти більше їжі затрачуючи менше ресурсів. Для проведення опитування «Голос фермера» компанія…

Читати далі