Кабмін погодив законопроєкт про внесення змін до закону про консолідацію земель сільськогосподарського призначення, а також низку інших земельних законів.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на finance.
Відповідні рішення були ухвалені на засіданні Кабінету міністрів 21 квітня.
Що пропонують:
новим проєктом закону пропонується прибрати з чинного закону «Про особисте селянське господарство» частина статті 5, в якій прописано, що для ведення особистого сільського господарства використовуються передані у власність 2 га землі — ті самі безкоштовні 2 гектара, на які, згідно з чинним законодавством, мають право всі українці.
Також у законопроєкті йдеться про об’єднання ділянок різних власників. Причому, допускається навіть примусове укрупнення — якщо власник невеликого паю не захоче добровільно продати його або обміняти, це можуть зробити через суд.
«У зв’язку з впровадженням в Україні з 1 липня 2021 року ринкового обороту земель сільгосппризначення виникає необхідність встановлення правил про примусову консолідацію на основі прав власності», — йдеться в пояснювальній записці.
У пояснювальній записці говориться, що після розпаювання землі близько 6,9 млн селян отримали паї загальною площею майже 28 млн гектар. Але це не стало стимулом для соціально-економічного розвитку агросектора. Ті, хто хоче вести фермерський бізнес, часто не мають достатньої кількості землі або ж вона розпорошена по різних територіях, що не дозволяє обробляти паї ефективно. Фермери, нібито, не можуть компенсувати кошти, витрачені на техніку, сільгоспхімію тощо. Наразі середній розмір паю в Україні — всього 4 гектари.
«Тільки укрупнення дрібних ділянок дозволить знизити собівартість сільгосппродукції», — стверджують автори закону.
У разі ухвалення закону під примусове укрупнення можуть потрапити ті, хто володіє паєм, але не обробляє його. Тобто, мова йде про так звані «покинуті» ділянки, в тому числі, державної і комунальної форми власності.
Якщо фермер виявить таку по сусідству зі своїм паєм, він може вимагати від власника продати її або обміняти, в тому числі, через суд, якщо не домовляться по-хорошому.
Також про консолідацію землі може йти мова, якщо, наприклад, є проблеми з проєктом землеустрою (скажімо, ділянки заходять одна на одну клинами, або немає доступу до дороги тощо).
Джерело: propozitsiya.com