На сьогодні ціни на цукор в Україні майже вдвічі вищі, ніж на Лондонській біржі.
Про це йдеться у відкритому листі представників харчової галузі до Президента, пише propozitsiya.com.
Станом на 29 червня вартість цукру білого (без ПДВ) на Лондонській біржі була 432,3 $/t, а пропозиція в Україні — 781,2 $/t.
«Вже 10 місяців ціна на цукор білий в Україні перевищує світові на 30–40%», — пишуть харчовики.
Вони пояснили, що перехідні залишки на початок сезону-2020/21 склали 190–200 тис. тонн, вироблено цукру з врожаю 2020 року близько 1 млн тонн. Тобто, залишки і врожай з попереднього МР становлять орієнтовно 1,2 млн тонн. Мінус експорт (71,4 тис. тонн). Сукупне споживання цукру в Україні, якщо враховувати попередні роки, складає близько 1,46 млн тонн. Отже, якщо враховувати імпорт 40 тис. тонн за безмитною квотою із ЄС, то дефіцит цукру в Україні в 2020/ 21 маркетинговому році становить майже 300 тис. тонн.
Україна розпочала імпорт цукру-сирцю, але це, на думку харчовиків, не дозволить вирішити проблему ані дефіциту, ані надвисоких цін.
По-перше, цукор-сирець переробити можуть лише два цукрові заводи.
По-друге, темпи завезення цукру-сирцю не гарантують покриття дефіциту.
По-третє, квота на цукор-сирець за митною ставкою 2% складає 260 тис. тонн. Тобто, навіть якщо вдасться повністю вичерпати квоту на цукор сирець, що є малоймовірним, все одно, як мінімум, 40 тис. тон цукру не вистачить.
Крім того, забезпечення продовольчої безпеки вимагає, щоб перехідні залишки складали хоча б 10% річного споживання, тобто орієнтовно 150 тис. тонн.
Ціни на цукор стали занадто болючими для кондитерів, оскільки цукор складає 50% маси всіх солодощів. В результаті ціни на вітчизняну кондитерку лише за 1 квартал 2021 року зросли на 15–20%. Та, за словами харчовиків, навіть таке зростання цін не дозволило компенсувати втрати і значна частина галузі працює з від’ємною рентабельністю.
Кондитерська галузь України є експортно-орієнтованою: ми продаємо закордон приблизно третину своєї продукції. Але зараз карамель або цукрове печиво стало дешевше виробляти в країнах ЄС. Тому маємо рекордне зростання імпорту солодощів в Україну з початку року аж на 20%.
У важкому становищі також опинилась молочноконсервна галузь, яка продає на експорт 39% своєї продукції. Зростання ціни на цукор призвело до додаткових витрат на сировину для виробництва молочноконсервної продукції на 233 млн грн за 7 останніх місяців, а собівартість молочноконсервної продукції зросла на 27%.
Не в кращому становищі перебувають і підприємства хлібопекарської галузі, які споживають близько 18 тис. тонн цукру на рік. Збільшення витрат на цукор в перерахунку на рік по галузі становить майже 200 млн грн.
Значні втрати також несуть виробники безалкогольних напоїв. Попередні розрахунки показують, що вплив від збільшення вартості цукру в цій галузі складе приблизно 108 млн грн до середині осені поточного року. Враховуючи еластичність попиту на безалкогольні напої, це призведе до скорочення виробництва орієнтовно на 8–10%. В умовах надвисоких цін на цукор українські харчовики вимушені скорочувати виробництво: втрати робочих місць оцінюються в 9–10 тис.
Харчовики вважають, що єдино правильним кроком з боку влади є негайне прийняття закону про тимчасове зниження ставки мита на цукор білий з 50% до 0% в межах квоти 60 тис. тонн до вересня-жовтня 2021 року (до нового врожаю цукрових буряків). Відповідний законопроєкт, поданий від представника депутатської фракції «Слуга народу», вже зареєстрований в парламенті (реєстраційний №5673 від 18.06.2021 року). Його термінове ухвалення дозволить знизити ціни на цукор білий на 10–15% і призведе до оздоровлення ситуації для галузей харчової промисловості. Тому харчовики закликали Президента сприяти ухваленню закону.
Джерело: propozitsiya.com