Цьогоріч соя б’є рекорди в Україні і світі. З 99% українських площ під соєю, за даними Мінагрополітики, зібрали рекордний врожай – більше 6 млн тонн. У Бразилії, яка є світовим лідером із вирощування культури, за даними Abiove, збір 2024/25 сягне 167,7 млн тонн.
Продуктивність сої в Україні зазвичай становить 2,5–3,0 тонни з гектара, залежно від регіону, технологій вирощування та погодних умов. Для порівняння, у Бразилії середня врожайність сої може сягати 3,5–4,0 тонн з гектара, адже там кліматичні умови більш сприятливі, а також активно впроваджуються сучасні агротехнології, – розповідає Павло Андрусик, фахівець з агрономії, комерційний директор компанії “Спрейтек Україна”, основні виробничі потужності якої розташовані у Бразилії, Аргентині та США.
Що стримує продуктивність сої в Україні?
Кліматичні умови – посуха та нестача вологи в деяких регіонах.
Ґрунтові умови – соя вимоглива до кислотності ґрунту, а в деяких областях це потребує додаткових заходів.
Технології вирощування – комплекс елементів: від підбору сорту, міжрядь, норми висіву до збирання та десикації.
Втім, Україна має всі можливості для підвищення врожайності, якщо вдосконалити технології вирощування та підтримувати родючість.
На наших грунтах ефективними є дослідження засновника компанії Спрейтек та відомого аграрія Латинської Америки Дієго Пароді, які він там застосовує, а українські господарства вже запозичують. Ад’юванти із фітостимулюючим ефектом винайдені Пароді, дають можливість підвищити продуктивність агровиробництва завдяки новітнім розробкам.
Тут важливо сприяти продуктивності комплексно, але і не забувати про собівартість вирощування сої, – каже фахівець з агрономії Павло Андрусик.- За допомогою ад’ювантів важко прямо впливати на врожайність та якісні показники, проте можна звести до мінімуму вплив негативних факторів під час внесення агрохімікатів.
Клімат із кожним роком стає все більш непередбачуваним, для всіх нас це нові виклики. В наших регіонах із обмеженими водними ресурсами більше не постає питання виливати 200 чи 300 літрів води на гектар для тривіальних польових культур. Ці межі сягають максимум 50-100 літрів за внесення, і ще жоден фермер з якими ми працюємо, не повернувся в минулі сотні літрів.
Зменшення водовиливу – це питання лише часу, до цього прийде кожен, це еволюція, яку неможливо зупинити. З кожним роком “вікно” польових операцій зменшується, в нас практично не стається весна, відразу настає літо, тому швидкість проведення обприскування теж повинна зростати, але дуже важливо при цьому не втратити якість самого внесення, ось тут можуть стати в нагоді ад’юванти, розроблені у Латинський Америці. В умовах неможливості впливати на ціну культури, отримати додатковий дохід із гектара, можна лише зменшивши витрати на нього.
Джерело: propozitsiya.com