60 тисяч євро за гектар. Чи можливе в Україні голландське аграрне диво?

В Європі гектар с/г землі може коштувати понад 100 тис. євро. Наприклад, за даними Євростату — на іспанських Канарах за гектар орної землі в окремих випадках доведеться віддати навіть 130 тисяч євро. Але треба пам’ятати, що мова йде про курортний острів, де вільні родючі площі критично обмежені.
Звичайно, це «вища планка». Але й середня ціна по країнах в Європі може бути дуже високою.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на glavcom.ua.

Сьогодні стати фермером найдорожче обходиться в Нідерландах, де гектар у середньому коштує 68,2 тисячі євро (орні землі).

Для українських власників паїв така статистика виглядає дуже привабливо. Проте, чи варто розраховувати на те, що ціна землі в Україні наблизиться до цих показників? Щоб відповісти на це питання, доведеться «вийти» за межі голландського аграрного дива.

Чому в Нідерландах земля коштує дорого? Це не тільки країна з найвищою середньою ціною орної землі в Європі. Ця держава є одним із світових лідерів за багатьма с/г показниками — найбільший експортер аграрної продукції в ЄС, в світі за цим показником Нідерланди займають друге місце, поступаючись лише США.
До того ж аграрна галузь у Нідерландах є високотехнологічною: фермери використовують безпілотні трактори та авіацію.

На ринку землі майже не діють ніякі обмеження. Землю можуть купувати, як нідерландці, так і іноземці. Ціну встановлює виключно ринок. А покупця навіть можуть звільнити від податку на купівлю, якщо він гарантує цільове використання маєтку впродовж 10 років.

Отже, абсолютно вільний ринок землі, кращі в світі кадри та високі технології – саме ці фактори роблять фермерський бізнес в Нідерландах дуже привабливим. І саме вони штовхають ціни на землю вгору. І для цього нідерландцям знадобився не один десяток років.

Але така ситуація далеко не у всій Європі. Варто поглянути в сусідню Румунію — одну з найбідніших країн Євросоюзу. Держава вступила в ЄС у 2007 році. Саме тоді вона взяла на себе зобов’язання, дозволити купувати румунську с/г землю всім резидентам Європейського Союзу.

Проте, деякі румунські політики та діячі — противники зближення з ЄС — почали залякувати населення історіями про те, що іноземці скуплять всю землю за безцінь та лишать селян ні з чим. Через це протистояння реальну можливість стати власником землі в Румунії європейські фермери отримали лише у 2014-му.
Також для іноземців досі діють певні обмеження, хоча їх можна назвати формальними. Наприклад, покупець повинен мати профільну освіту та відповідний досвід. Також забороняється змінювати цільове призначення землі. А фізичним особам купувати більше 100 гектарів в одні руки.

Додайте до цього не найкращу кваліфікацію аграріїв та застарілу технічну базу і отримаєте середню вартість гектара землі в Румунії в 33 рази нижчу, ніж у Нідерландах — 2 085 євро.
Та навіть за таких обставин іноземні інвестори не поспішають купувати румунську землю. В Румунії іноземцям належить лише 5% землі с/г призначення.

Саме румунський ринок землі дуже нагадує той шлях, котрим пропонують пройти Україні.

Наприклад, позбавити права на купівлю землі іноземців. Тобто штучно обмежити попит на українську землю. А це означає, що після скасування «земельного» мораторію охочі продати свої паї задорого будуть розчаровані.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *