«У 2020 році наслідки перекриття подачі дніпровської води до Криму будуть ще відчутнішими», — вважає колишній міністр курортів і туризму автономії Олександр Лієв. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «Гордон».
Він пояснює, що низка відтермінованих ефектів матиме вияв лише зараз, за п’ять років:
Руйнування іригаційної системи півострова. Крим мав унікальну, складну систему зрошення на 400 тис. га, яка налічує тисячі кілометрів каналів і понад 400 насосних станцій. У 2020 році вже 70% насосних станцій і 60% русел каналів будуть нездатними прийняти дніпровську воду без суттєвого ремонту. Запуск іригаційної системи Криму потребуватиме понад 1 млрд грн і не менше ніж рік ремонтних робіт.
Погіршення якості питної води. Проблеми з питною водою починаються лише зараз, коли видобуток підземних вод уже зріс у рази. Засолення питних свердловин у 2020 році стане дуже помітним явищем. Особливо в Армянську, Красноперекопську, Джанкої, Первомайському, Красноперекопському, Роздольненському, Джанкойському, Кіровському, Красногвардійському, Сакському, Сімферопольському, Нижньогірському, Радянському, Ленінському і Чорноморському районах. Це половина території Криму, і живе тут приблизно мільйон людей.
Деградація ґрунтів. Через відсутність води відбувається зміна ґрунту, погіршення і втрата родючості. Ці процеси вже можна спостерігати в низці степових районів Криму. Шостий рік без води посилюватиме і прискорюватиме ці процеси. Трагедія ще й у тому, що для поновлення родючості потрібні роки.
Тваринництво і землеробство. Через відсутність води вже повністю втрачено 30 тис. гектарів рисових чеків; вирощування сої, яка стала для Криму вже традиційною культурою, за п’ять років зменшилося на 70%. Основну масу її – майже 90% – зрошують. Через відсутність кормів (їх вирощували тільки на зрошуваних землях) на 80% скоротиться тваринництво.
Зростання цін і погіршення якості продуктів. Утрата родючості спричиняє збільшення обсягів завезення продуктів. Кримські смачні та корисні овочі, молоко, рис і фрукти все більше замінюють російськими продуктами із тривалим терміном зберігання. “Кримський міст” не допоміг знизити ціни на товари, що ввозять у Крим, логістику закладають у вартість, а доправлення швидкопсувних натуральних продуктів, як і раніше, є невигідним.
Демографічна біда степового Криму. Вода давала життя у степу. За п’ять років без води структура населення сіл степових районів Криму має гнітючий вигляд. До кінця 2020 року в селах залишиться 90% непрацездатного населення. Усі, хто міг, виїхали через відсутність роботи.
Джерело: propozitsiya.com