Україна славиться своїми зерновими. В даний час основу експортного агропотенціалу нашої країни становлять пшениця і кукурудза, хоча і серед інших видів зернових можна відшукати культури, які дозволять непогано заробити.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Pro Capital Investment.
Аналітики радять звертати увагу на нішеві зернові, тому що деякі з них час від часу показують підвищену маржинальність на ринку, що означає отримання фермерами додаткового бонусу при реалізації. Такі ніші є й серед, здавалося б, традиційних зернових, просто в сучасних умовах ці культури випали з фокусу уваги більшості аграріїв.
З нішевих зернових культур, які «вистрілили» в 2018/19 маркетинговому році, можна виділити жито. Незважаючи на скорочення його валового збору на 12,4% в порівнянні з 2017/18 МР, експорт жита за той же період практично подвоївся (+ 94,9%). Основними покупцями стали Польща — 36% від загального обсягу, Литва — 20%, Філіппіни — 14%, Латвія — 11%, Бангладеш — 10%. Ціни на жито трималися в рамках звичайних сезонних коливань і до кінця 2018 року вийшли на легкий підвищувальний тренд.
Якщо говорити про нішеве зерно, ціни на яке в той же період зросли найбільше, то це просо. У листопаді 2018 року тонна проса коштувала в середньому 10 тис. грн, що більш ніж в два рази вище, ніж було в тому ж місяці 2017-го. Правда, в поставках проса на міжнародний ринок стався спад на 23,9%, але він, швидше за все, був викликаний зменшенням валового збору на 6,5% і низьким рівнем початкових запасів. Підвищення попиту на органічне просо в Європі має стимулювати наших фермерів до збільшення виробництва в цьому сегменті ринку.
Що ж стосується гречки, то з жовтня 2017 по квітень 2018 роки її середня ціна на українському ринку впала на з 11 тис. до 7 тис. грн за тонну. Причому валовий збір гречки в Україні скоротився на 26,7%, а імпорт, в основному з РФ і Казахстану, збільшився на 2,2% і перевищив вітчизняне виробництво. Напевно, гречана каша все ж уже набридла нашим співвітчизникам.
Звичайно, з кон’юнктурою ринку нішевих зернових у певному сезоні можна і не вгадати, оскільки дані надходять із затримкою. Але той, хто вкладеться у виробництво органічної продукції, практично завжди залишиться у виграші. Так, це справа клопітка і трудомістка, але збути органіку за кордон за хорошою ціною набагато легше і вигідніше, ніж традиційне зерно.
Джерело: propozitsiya.com