Спецобладнання, встановлене на комбайні, буде реєструвати кількість врожаю і площу оброблених земель, а також за потреби блокуватиме роботу техніки.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на glavcom.ua.
З боку держави проектом опікують Мінекономіки торгівлі та сільського господарства, Держгеокадастр і Податкова служба.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства розробило проект контролю, що передбачає установку на 100% збиральної сільгосптехніки спеціального ревізійного обладнання – аналог касових апаратів в торгівлі.
Проект реалізується у форматі державно-приватного партнерства. Партнером держави виступає компанія ТОВ «Менора-Агро», що розробляє обладнання і потім отримує ексклюзивні права на його подальше сервісне обслуговування.
Винагорода за сервісне обслуговування становитиме $1 з кожної зібраної тонни, що в масштабах галузі тільки на зернових становить $70 млн.
Зазначається, що програмне забезпечення буде реєструвати кількість зібраного врожаю кожним комбайном і площу земель, що реально обробляються. Це дасть можливість потім порівняти дані з заявленими обсягами зерна і сплаченими податками.
З боку держави в проекті беруть участь МЕРТ, Держгеокадастр і Податкова служба. Безпосередньо установку обладнання буде проводити Держпродспоживслужба. У разі збирання врожаю технікою без реєстратора буде передбачена відповідальність аж до заборони на здійснення сільськогосподарської діяльності.
Також аграрії повинні будуть подавати до контролюючих органів звітність про площі посівів і їх види – в разі різниці інформації з даними реєстратора обладнання зможе блокувати роботу комбайна.
У теорії проект спрямований на боротьбу з сірим ринком зерна, однак за фактом він гарантує тільки надприбуток його учасникам.
Згідно з сайтом компанії Менора-Агро, вона володіє 15 тис га в трьох областях України і займається вирощуванням кукурудзи, пшениці, ріпаку. Загальний обсяг продажів близько 2 млн тонн зерна. Керівником і бенефіціаром компанії заявлений Денис Юрійович Бондар. Ця людина також значиться засновником у компаніях різного профілю, зокрема будівельного.
Варто зауважити, що реалізація проекту зі встановлення контролю в АПК почалася ще за попереднього уряду.
«Тому ми розраховували, що Петрашко (Ігор Петрашко – міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з 17 березня 2020 року – «Главком») просто згорне цей проект – але виявилося що ні, його насаджують із ще більшим ентузіазмом», – сказав представник однієї з аграрних асоціацій.
Проект планується реалізувати в липні-жовтні 2020 року.
Полігон для тестової відпрацювання проекту-село Нові Вороб’ї, Житомирська область, землі «Овочевої технологічної компанії».
Відзначимо, що в країні дійсно відсутня виразна статистика щодо обсягів врожаю і стану посівів. Однак винувата в цьому сама держава, що ліквідувала управління АПК в облдержадміністраціях, які акумулювали ці дані у всій.
Джерело: propozitsiya.com