Більше 40% виробників зерна, близько 75% трейдерів і 45% переробників висловили готовність хеджувати ризики за допомогою деривативів, у разі якщо даний ринок запрацює в Україні. Свідчать результати загальнонаціонального опитування, організованого проєктом USAID «Трансформація фінансового сектору», в рамках дослідження «Перспективи використання деривативів на зерновому ринку України».
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Інтерфакс-Україна.
Україна є однією з провідних аграрних країн світу, при цьому в пересічного українського сільгоспвиробника відсутній прозорий біржовий механізм встановлення ціни на свою продукцію та можливість управляти ризиками за допомогою деривативів. Однак зацікавленість у таких інструментах є високою.
Згідно з результатами опитування, коливання цін на зернові та сезонність врожаю – це визначальні ризики для українських аграріїв.
«Світова практика показує, що хеджування є одним з ефективних механізмів управління ризиками. Однак хеджування на українському ринку неможливе через відсутність торгівлі ф’ючерсами й опціонами на аграрну продукцію», – зазначили в USAID.
Дослідження показує, що потрібна системна робота на національному рівні для розвитку деривативів як інструментів хеджування ризиків, яка включатиме запуск організованої торгівлі та посттрейд-інфраструктури і розробку власне специфікацій контрактів.
«Для успішного використання деривативів аграріями потрібна надійна фінансова інфраструктура. Ми працюємо над її створенням і сподіваємося, що прийняття законопроєкту №2284 стане кроком не лише до правової визначеності для торгівлі деривативами, а й до побудови посттрейд-інфраструктури, яка гарантуватиме розрахунки. Аграрії, як і їхні контрагенти, повинні бути впевнені, що укладені угоди будуть виконані вчасно і в повному обсязі», – повідомила заступник керівника проєкту USAID «Трансформація фінансового сектора» Юлія Вітка.
За словами керівника групи небанківських фінансових установ проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору» Володимира Кузьо, у дослідженні ідентифіковано дві основні причини відсутності ринку деривативів в Україні. По-перше, відсутність біржі з достатнім рівнем ліквідності та кількості гравців. По-друге, низький рівень обізнаності учасників ринку і побоювання ризиків.
Дослідження показало, що 74% виробників зерна і 80% переробників зацікавлені в отриманні додаткових знань із хеджування власних ризиків.
Джерело: propozitsiya.com