Цього року в ЄС очікують зібрати 11,4 мільйони тонн яблук і 1,7 мільйони тонн груш. Якщо порівнювати з 2022 роком, урожай яблук скоротиться на три відсотки, груш – на 13 відсотків. В Україні цього року планують зібрати трохи більше, як один мільйон тонн яблук, розповів голова Української асоціації аграрного експорту Дмитро Крошка.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне
Українці не відчують дефіциту яблук і груш, сказав Дмитро Крошка.
«Останні три роки обсяг урожаю не змінюється. Він, скажімо так, середньорічний по північній півкулі. В Україні є кілька факторів, які впливають на врожай. Ми стабільно щороку збирали близько 1,5 мільйона тонн яблук. Переважно це робили люди в домогосподарствах, на своїх подвір’ях. Сьогодні ж через окупацію частини території України й часткове знищення підприємств, які займаються виробництвом яблук і груш на окупованих територіях і тих, де відбуваються активні бойові дії, ми справді будемо мати менший обсяг цієї продукції на ринку України. Водночас збільшується частка саме промислового виробництва. Тоді як обсяги, зібрані в людей на подвір’ях, зменшуються. Така ситуація дозволить максимально широко забезпечити яблуками та грушами полиці супермаркетів і ринки».
Зі слів Дмитра Крошки, Україна експортує яблука в інші країни.
«Ми вже стабілізували логістичні ланцюжки щодо експорту яблук з України. Україна є однією з двох десятків країн – постійних виробників стабільних обсягів яблук».
В Україні змінюється сортовий склад яблук, які вирощують у садах.
«Росія була найбільшим імпортером яблук з України, – каже Дмитро Крошка. – Продукцію, яку вона імпортувала, була традиційною для країн пострадянського союзу. Це, наприклад, такі сорти, як Айдаред, Ренет Симиренка й інші. Їх ми пам’ятаємо з дитинства, але водночас вони взагалі невідомі в більшості країн світу. Сьогодні виробники яблук відмовляються постачати цю продукцію на ринок Росії, Білорусі, і це стимулює їх змінювати власне виробництво й відмовлятися від традиційних радянських сортів. І це стосується не тільки України, а й Польщі, яка є найбільшим виробником яблук в ЄС».
Дмитро Крошка вважає, що український ринок безповоротно змінився.
«Це має наслідки досить глобальні, оскільки після завершення війни виробники просто не будуть відновлювати постачання цих продуктів на ринки Білорусі й Росії. Відповідно, відбувається переорієнтування на інших імпортерів яблук і груш – це країни Африки, Перської затоки, Південно-Східної Азії. Там ці продукти є екзотичними, і ми вже навчилися постачати їх туди. До 2014 року експорт тільки яблук з України до Росії складав 96%, сьогодні – нуль. Я вважаю, що це дуже крута тенденція, сподіваюсь, вона протримається віками».
Джерело: propozitsiya.com