Сухе молоко називають біржовим товаром, оскільки ця продукція має довгий термін придатності та переважно експортується. Внутрішній попит теж досить великий, але це переважно кондитерське виробництво. Споживання ж сухого молока в Україні безпосередньо населенням незначне.
У світовому масштабі споживачами сухого молока є ринки, де відчувається нестача сирого молока, тож його використовують переважно або для відновлення виробництва свіжих молочних продуктів, або для рецептур кондитерських виробів.
Трансформація зайвого білка
«Сухе молоко також застосовують як інструмент злагодження сезонності. Влітку більше сировини, тож є можливість виробляти більше сухого молока, взимку пропозиція сирого молока нижча, тому логічно відновлювати сухе. З огляду на те, що товар має термін придатності 1-2 роки, його можна насушити влітку, коли ціни сирого молока є нижчими, і використовувати взимку. З 2020 року промисловий баланс молока в Україні змінився з експортно орієнтованого до збалансованого», — пояснив AgroPortal.ua провідний аналітик «Інфагро» Максим Фастєєв.
За його словами, в Україні є дефіцит жирів, але по білку лишається експортний потенціал. Тобто маємо більше протеїну, ніж потрібно для внутрішнього споживання, відповідно, експортуємо протеїн у вигляді сухого молока, сироватки, казеїну та сирного продукту. Тобто Україна залишається експортно орієнтованою країною з погляду джерел протеїну.
Максим Фастєєв, провідний аналітик «Інфагро»
Обсяги виробництва та експорту цих протеїнових продуктів залежать від цін: на яку продукцію вище ціна, ту і виробляють. Останні три роки це був казеїн. Тобто умовно зайвий білок трансформується у продукти, більш вигідні для продажу за кордон. Тож навіть за однакової кількості пропозиції сировини в порівняльні роки обсяг виробництва сухого молока може відрізнятись для кожного періоду.
Джерело: agroportal.ua