Попри заблоковані порти та постійні обстріли, Україна змогла не лише втримати аграрний експорт, а й повернути його до довоєнних обсягів. У березні 2025 року країна експортувала 4,7 мільйона тонн основної агропродукції. Про це повідомив міністр аграрної політики Віталій Коваль, пише propozitsiya.com.
До повномасштабного вторгнення 96% експорту зернових і олійних здійснювали через морські порти. У березні 2022 року, після початку війни, цей показник впав до рекордного мінімуму — лише 330 тисяч тонн. Але вже за три роки ситуація кардинально змінилася.
Як змінилась логістика
Після блокування чорноморських портів українські аграрії та логісти шукали нові шляхи. У фокусі опинилися порти Ізмаїл та Рені. Якщо до війни їх частка в експорті була лише 1,5%, то в 2023 році — вже майже 30%. Це стало можливим завдяки інвестиціям у понад 100 мільйонів доларів, будівництву нових терміналів і перевантажувальних пунктів.
Водночас виросло значення залізничних та автомобільних перевезень. Євросоюз запустив “Шляхи солідарності”, що дозволило збільшити експорт через сухопутні кордони. Україна також почала використовувати інфраструктуру Польщі та Румунії, зокрема порт Констанца.
На піку експортування агропродукції автотранспортом досягло 700 тисяч тонн на місяць, залізницею — 1,2 мільйона тонн.
Морський коридор: експорт із портів Великої Одеси
Після завершення дії Чорноморської зернової ініціативи Україна самостійно запровадила тимчасовий морський коридор. З вересня 2023 року через порти Одеси, Чорноморська та Південного вдалося експортувати майже 73 мільйони тонн продукції. У квітні 2024 року було зафіксовано рекорд — 5,4 мільйона тонн за місяць.
За словами міністра, це підтверджує здатність України експортувати увесь запланований обсяг аграрної продукції навіть в умовах війни.
Більше експортерів — ширший ринок
У 2021 році 90% експорту забезпечували 20 компаній. У 2023 році їх частка зменшилась до 27,6%. Це означає, що в експорті стало більше учасників — середніх і малих компаній.
Також змінилася географія поставок. Якщо в 2020 році до ЄС ішло 29,4% агроекспорту, то у 2023 — вже 56,8%. А в 2024 році — 52%, бо зросли поставки до країн Африки. Обсяг експорту в цей регіон збільшився з 1,5 мільярда доларів у 2023 році до понад 2,6 мільярда у 2024-му.
«Ми змогли не лише втримати агроекспорт, а й зробити його стійкішим до загроз», — зазначив Віталій Коваль.
Українські аграрії та логісти за три роки довели, що в умовах війни здатні оперативно адаптуватися, налагодити нову інфраструктуру та зберегти позиції України на світовому ринку. Цей досвід стане важливою основою для майбутнього відновлення сільського господарства після перемоги.
Джерело: propozitsiya.com