Найпоширенішими гризунами на українських полях у 2024 році залишались полівки звичайна і гуртова, а також кілька видів мишей — хатня, лісова, польова та курганчикова. Згідно з прогнозом фахівців Держпродспоживслужби, саме ці види традиційно становлять основну загрозу для посівів, пише propozitsiya.com.
Навесні через затоплення нір талою водою у деяких регіонах загинуло до 100% гризунів. Зокрема, це стосувалося Івано-Франківської та Хмельницької областей. У результаті, на озимих площах чисельність шкідників не перевищувала економічного порогу шкодочинності — в середньому нараховувалося від 0,5 до 1,7 жилих колоній на гектар.
Найбільше гризунів було у багаторічних травах і на неорних землях — до 15 колоній на гектар у вогнищах (Житомирська, Рівненська, Дніпропетровська області). У серпні почалась міграція шкідників на стерню та овочеві поля, однак зростання їхньої чисельності до осені не зафіксували — завадили аномально високі температури та перегрів ґрунту.
Восени ситуація дещо змінилась. Через сприятливу погоду та наявність корму чисельність гризунів почала зростати. Найбільше колоній спостерігалося у багаторічних травах (до 8 колоній на гектар) та на неорних землях (до 11 колоній у вогнищах).
У порівнянні з минулим роком загальний рівень заселення земель зменшився — 34,1% у 2024 році проти 37,7% у 2023-му. Найвищу щільність гризунів зафіксували у Тернопільській області — 2,8 жилих колоній на гектар, при заселенні 87% площ.
Фахівці попереджають, що восени популяції мишоподібних гризунів були життєздатними — в багатьох колоніях 70-100% нір були активними, у розмноженні брали участь до 79% самиць, кожна з яких мала в середньому по 4-7 ембріонів.
Враховуючи високі показники життєздатності, наявність осередків надпорогової чисельності у вище зазначених областях за сприятливих погодних умов взимку та навесні, збережеться достатній запас гризунів, що становитиме суттєву загрозу пошкодження озимих культур та багаторічних трав у 2025 році.
Для запобігання масовому розмноженню шкідників спеціалісти рекомендують профілактичні заходи: знищення бур’янів, мінімізація втрат урожаю під час збирання, своєчасна зяблева оранка. Якщо чисельність перевищує 3-5 колоній на гектар, необхідно застосовувати родентициди. Серед рекомендованих препаратів — «Бродовіт», «Шторм», «Рат Кілер Супер», «Ромфея» та інші.
Аграріям радять уважно моніторити ситуацію в зимово-весняний період, особливо в регіонах з підвищеною активністю гризунів.
Джерело: propozitsiya.com