Дострокові парламентські вибори можуть прискорити чи сповільнити лібералізацію ринку в залізничному секторі. У парламентарів цього скликання є ще час, щоб прийняти за основу законопроект №9512 “Про залізничний транспорт України” в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Час для реалізації обмежений – термін, погоджений з ЄС, спливає у 2023 році. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційне агентство «Економічна правда».
Що пропонує новий законопроект:
По-перше, запровадження конкуренції. Разом з Укрзалізницею учасниками ринку стануть приватні компанії, які володіють парком локомотивів.
На практиці це означатиме створення основними експортерами власних перевізників для транспортування вантажів.
Щоб мати право на залізничні перевезення перевізникам необхідно отримати ліцензії, а для доступу до інфраструктури – сертифікати з безпеки.
По-друге, нове регулювання. Створюється держрегулятор в сфері залізничного транспорту та Нацкомісія з держрегулювання у сфері транспорту.
Перший відповідатиме за видачу ліцензій, сертифікатів, розподілу ліній, на яких курсуватимуть перевізники, розгляду дискримінаційних скарг, а другий – для регулювання тарифів на доступ до колій.
По-третє, Укрзалізниця стане оператором інфраструктури загального користування. Це звична для ЄС модель, коли державна компанія володіє коліями, а послуги з перевезення є конкурентними.
Насамкінець, зміна підходу до фінансування пасажирських перевезень. Міжрегіональні та приміські перевезення стануть суспільно важливими.
Компенсації за здійснені перевезення повинні закладатись до державного та місцевих бюджетів.
Хто возитиме людей – буде визначатись через ProZorro. Для Укрзалізниці – це позитивна зміна. Але законопроект не роз’яснює важливі деталі – максимальний час та механізм повернення компенсацій, як будуть встановлюватись ціни на квитки тощо.
Тому потенційному приватному інвестору буде важко сьогодні оцінити такий проект.
Незалежно від того, чи законопроект №9512 буде прийнятий за основу сьогоднішнім складом Верховної Ради, ми очікуємо, що Міністерство інфраструктури актуалізує статус підготовки регуляторних документів, їх вичерпний перелік.
Розміщення для обговорення зацікавленими сторонами проектів документів та публікація дорожньої карти з графіком запровадження підзаконних актів допоможе краще підготуватись до відкриття ринку всім його учасникам.
Джерело: propozitsiya.com