Останній рік фермери України не почувають себе захищеними і це не безпідставно. Лише за минулий рік кількість рейдерських захоплень сільськогосподарських підприємств зросла майже в 3 рази. Нещодавно прийнятий законопроект 9140 може лише погіршити ситуацію, пише “Агро-Центр”.
В Україні сільськогосподарські угіддя займають 42 млн гектарів – це 70 % загального фонду країни. А заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення, так званий мораторій, був введений ще у 2001 році.
Стало відомо, в якому місті України найдорожчий борщ
Ще в травні поточного року, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав мораторій на продаж сільськогосподарських земель в Україні порушенням прав людини.
“Абсолютна заборона в Україні на покупку і продаж сільськогосподарських земель призвела до порушення прав людини, уряд повинен прийняти більш збалансований закон”
, – йдеться у повідомленні.
Проте мораторій на продаж земель лякає фермерів не найбільше. Найбільшої шкоди господарі зазнають, саме від рейдерських захоплень.
Сергій Баличев – директор охоронної компанії “Гайдамаки” в одному з інтерв’ю відмітив, що в Україні спостерігається негативна динаміка рейдерських захоплень:
“Лише за минулий рік кількість рейдерських захоплень сільськогосподарських господарств зросла майже в 3 рази, і це офіційні дані. Кожного дня в Україні фіксували близько 20 скарг на рейдерські посягання, але невідомо, скільки ще випадків залишаються необлікованими. Сьогодні практично за лічені хвилини аграрій може залишитись без власного врожаю, або ж техніки, і держава абсолютно не в змозі його захистити”,
— розповів директор охоронної компанії “Гайдамаки”.
1 жовтня у Верховній Раді зареєстровано законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості” № 9140.
Законопроект передбачає формування підконтрольного Міністерству юстиції інституту уповноважених осіб органів юстиції, розширивши таким чином коло осіб, діяльність яких буде спрямована на надання нібито адресних послуг населенню у сферах нотаріату та державної реєстрації.
На Херсонщині модернізують фінський комбайн (фото, відео)
Проте, як заявляє Нотаріальна палата України, насправді, законопроект створює альтернативну нотаріату структура в особі уповноважених осіб органів юстиції, які призначаються на посаду і звільняються з посади головним територіальним управлінням юстиції за погодженням з Міністерством юстиції. Експерти називають це нонсенсом і ставлять під сумнів неупередженість та незалежність роботи цих посадових осіб (наразі лише кандидатури начальників головних управлінь юстиції та їх заступників проходять погодження у Міністерстві юстиції).
Законопроект № 9140 – офіційна позиція Нотаріальної палати України
Опубліковано Нотаріальна палата України П'ятниця, 5 жовтня 2018 р.
Як свідчать, юристи нотаріальної палати України, запропоновані законопроектом № 9140 зміни:
– руйнують основи децентралізації в Україні, оскільки законопроект нівелює можливість здійснення законних повноважень щодо оформлення спадщини та надання певних реєстраційних послуг територіальними громадами;
призведуть до значних корупційних ризиків та зловживань, адже уповноважені особи органу юстиції призначатимуться територіальними управліннями юстиції, які здійснюють контроль за нотаріатом;
– відкривають великі можливості для рейдерських захоплень, оскільки уповноважені особи органу юстиції зможуть реєструвати права на землю, договори купівлі-продажу, дарування та міни, правочини щодо іншого нерухомого майна та корпоративних прав тощо, при цьому не прив’язуючись до відповідної території;
– ставлять під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та їх якість – уповноваженим особам органу юстиції надано право вчиняти нотаріальні дії без спеціального свідоцтва, без трирічного досвіду роботи у нотаріаті, без кіберзахисту робочого місця.
Небезпечний шкідник: українські фермери втрачають до 30% врожаю горіхів
Так, експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ переконані: таке безпідставне формування владного інституту з широкими рейдерськими можливостями, повною підпорядкованістю одному органу та мінімальними ризиками притягнення до відповідальності за зловживання – недопустиме. Запропонована в законопроекті концентрація можливостей управляти власністю в Україні – неприйнятна.
Вигідний бізнес: фермер з Черкащини планує заробляти півмільйона на ківі
Наразі, експерти закликають негайно відкликати законопроект 9140, як такий, що містить численні загрози корупції та порушень прав власності в Україні, а народних депутатів України – відхилити даний законопроект.
Депутати хочуть прийняти популістський законопроект про фермерів
Джерело: news.agro-center.com.ua