Державний компетентний орган, яким в Україні є Держпродспоживслужба, на жаль, так і не зміг пояснити, чому протягом чотирьох місяців з моменту змін в правилах поставок до Євросоюзу яблук, томатів, перцю та інших продуктів плодоовочевої групи не відреагував на ці зміни, на відміну від 38 інших країн, які змогли забезпечити доступ до ринку своїм виробникам, повідомляє Українська плодоовочева асоціація (УПОА). Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
Тому УПОА звернулася в Держпродспоживбслужбу за професійним коментарем, адже українські виробники поки несуть чималі збитки від неефективності роботи державних органів, завдяки бездіяльності яких Україна втратила доступ до ринку ЄС.
“Однак Держпродспоживслужба в офіційній відповіді на запит вирішила перекласти провину за це на бізнес, вважаючи, що підприємці самі повинні піклуватися про такі речі.
Тоді як більш компетентні органи багатьох країн, таких як Зімбабве, Суринам, В’єтнам, Уганда, Сенегал та багатьох інших, виявилися більш ефективними”, – повідомили в УПОА.
“Тим часом, в Українську плодоовочеву асоціацію продовжує надходити інформація про заборону експорту плодоовочевої продукції в ЄС від учасників українського агроринку та експортерів плодоовочевої продукції. За словами експортерів, покупці в європейських країнах взагалі не приймають замовлення. Для експорту українських томатів”, – відзначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.
Нижче наводимо текст листа з офіційним коментарем Держпродспоживбслужби, що надійшов на адресу УПОА:
“Держпродспоживбслужба неодноразово нагадувала експортерам та сільгоспвиробникам про необхідність дотримання фітосанітарних вимог країн-партнерів України в міжнародній торгівлі.
При цьому звернень з проблемних питань, які стосуються експорту зазначених фруктів та овочів, до Держпродспоживбслужби від бізнес-спільноти не надходило”, – відповіли у відділі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Держпродспоживбслужби на запит агро медіа агентства Sapienza та Seeds.org.ua.
“Разом з тим, розуміючи пріоритетність питання і з метою спрощення процедури експорту українських фруктів та овочів у частині яка встановлюється статусом вільних ділянок від організмів, зазначених в Директиві Ради ЄС 2019/523, Держпродспоживбслужба в серпні поточного року направила в Європейську Комісію запит про визнання всієї України країною вільною від Neoleucinodes elegantalis (Guenée), Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Tephritidae (non-European) “, – йдеться в документі.
“Щодо заборони на імпорт українських яблук, то на даний момент в Держпродспоживбслужбу така інформація не надходила і жоден суб’єкт господарювання в Службу з подібною проблемою не звертався. У разі їх виникнення Держпродспоживбслужба готова негайно вживати заходів для вирішення будь-яких питань, з якими стикаються українські експортери.
Як вже було сказано вище, на даний момент Держпродспоживбслужба звернулася до ЄК з заявкою про визнання України країною вільною від зазначених організмів та надання безперешкодного експорту фруктів та овочів, визначених Директивою Ради ЄС 2019/523″
Разом з цим просимо врахувати, що країн, які звернулися в ЄК з подібною заявкою, досить багато, тому питання розгляду та технічного внесення їх до відповідного переліку вирішується в певній черговості та може зайняти час. Держпродспоживбслужба сподівається, що ці питання будуть врегульовані найближчим часом”, – йдеться в документі.
“На даний момент Держпродспоживбслужба проводить переговори з Єврокомісією щодо вирішення даного питання і визнання України країною вільною від зазначених організмів та надання безперешкодного експорту фруктів та овочів, визначених Директивою Ради ЄС 2019/523.
Рішення поки не прийнято. Однак поточні консультації з Єврокомісією дозволяють припустити, що рішення може бути прийнято найближчим часом”, – відзначили у відділі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Держпродспоживбслужби.
“У відповідності до Директиви Ради ЄС 2019/523 з 1 вересня 2019 року змінені умови імпорту ряду свіжих фруктів та овочів, в тому числі і для тих, що зараз можуть бути експортовані з України.
Йдеться про Malus Mill (яблуня), Pyrus L. (груша), Prunus L. (слива), Capsicum annuum L. (перець), Solanum aethiopicum L. (паслін), Solanum lycopersicum L. (томати) і Solanum melongena L . (баклажан).
Вантаж на сьогодні може експортуватися з вільних ділянок від Neoleucinodes elegantalis (Guenée), Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Tephritidae (non-European), які встановлюються в період вегетації».
Джерело: propozitsiya.com