Адміністративна реформа в Україні: з кого брати приклад?

За президента Порошенка почалася адміністративна реформа і її продовжує новий президент . За приклад ми взяли Польщу, бо й поляки вважають цю реформу самою вдалою.
 
Про це пише propozitsiya.com.
 
Я завжди ставив у приклад Польщу по сільському господарству. Дійсно, поляки зробили стільки на селі, що ні словаки ні угорці не можуть показати. «Але не змінюють своїх думок лише дурні», – писав Черчіль.
 
Поляки зробили так, що гмина — їхній аналог нашої сільради, тобто, низова одиниця самоуправління, охоплює не менше 5000 мешканців. Правда у поляків немає великих сіл, а на селі переважають невеликі хутори (5-10 хат) на відстані 2-3 кілометри. Глава воєводства (аналог нашої області) — воєвода — перевіряє законність рішень низових рад. Але у поляків скарги не пишуть — там все вирішується в суді через адвоката, тобто це довго і дорого.
 
Але чи принесло це великі успіхи полякам? Думаю, що ні. З ким не говорю, то поляки працюють в Британії, Америці, Норвегії… Тобто, цю країну найбільше підтримують заробітчани, так само, як і Україну. А без допомоги Європейського Союзу поляки жили б не краще за нас. Без дотацій їх сільське господарство не може конкурувати з Україною. 
 
Років 15 тому в Угорщині за уряду Ференца Дюрчані також була спроба провести адміністративну реформу, тобто закрити більшість сільських рад, зменшити кількість шкіл і віддати залізницю в приватні руки, що потягло б за собою закриття більшості маршрутів. Але угорці не пішли на це і залишили всю інфраструктуру на селі, що була раніше. Тобто, не стали економити на селі. 
 
І зараз я вважаю, що це був правильний вибір. Не все може рахуватися у гривні чи злотому. Тому я не проти реформи в цілому, але максимум має бути укрупнення до 2-3 тисяч населення в селі. Водночас районна ланка, як на мене, зовсім зайва.
 
Але на район «зав’язані» охорона здоров’я, освіта дошкільна і шкільна, поліція. Що буде з дорогами чи органами соціального захисту? Цього ніхто не знає. Куди потрібно буде їхати по оформлення пенсії чи субсидії? Цього немає в концепції. Так само всі думають, хто буде головним: префект чи голова адміністрації? 
 
За царської Росії було три рівні. Волость, яка забирала 50% податків, була розміром з нинішній невеликий район. Губернія забирала 25% податків і 25% податків залишалося центральній владі. Це дало імперії 400 років існування. 
 
Але ми не знаємо, що залишиться на селі. Тому треба, на мою думку:
 

  •  Розробити проект концепції, з якої кожен мешканець села зможе зрозуміти, що буде з дитячим садком чи фельдшерським пунктом, дорогою, водогоном, ПТУ чи лікарнею. Вони мають лишитися, як в Угорщині.
  •  Які податки залишаться в селі. З чого село буде жити? 
  •  Провести референдум по цій концепції. Нас ніхто не питав, як ми хочемо жити. 

Але на мою думку, треба в селах залишити все, як є. А район в епоху Інтернету вже не потрібен. Точніше, не потрібно префекта на рівні району, але потрібні лікарня, школа, пенсійний фонд та вся соціальна інфраструктура.
 
Тому просимо депутатів не голосувати за цю реформу.
 
О. Омельченко, ДЦ «Терра Деї».

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *