“Енергоатом” планує побудувати в Україні завод

НАЕК «Енергоатом» та компанія Holtec International планують побудувати в Україні завод з виробництва контейнерів для відпрацьованого ядерного палива ЦСВЯП, які наразі виготовляються у США.

9807_5e117fd-energoatom.jpg (88.31 Kb)

Про це йшлося під час зустрічі міністра енергетики України Германа Галущенка з президентом та виконавчим директором компанії Крісом Сінгхом, яка відбулася у Вашингтоні.

«З такими професійними партнерами, як Holtec International, відродження української атомної енергетики є не просто нашою метою, а реальністю. Ми вдячні партнерам за віру у важливість ядерної енергії для сталого майбутнього й успіху України», — зазначив міністр енергетики Герман Галущенко. Кріс Сінгх своєю чергою зазначив, що Україна після Перемоги може стати енергетичним хабом Європи.

«Потенціал України у сфері ядерної енергетики є найкращим в регіоні. Наша компанія була та залишається вашим надійним партнером», — підкреслив Кріс Сінгх. Співпраця Holtec International та НАЕК «Енергоатом» має практичний результат — побудовано єдине у світі унікальне за своїми характеристиками Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Відпрацьоване ядерне паливо зберігається у ЦСВЯП за технологією «сухого» зберігання. Ця технологія ліцензована органом регулювання ядерної та радіаційної безпеки США (US NRC), має всі необхідні технічні рішення для забезпечення такої безпеки при транспортуванні та зберіганні відпрацьованого палива, а також успішно апробована у США, Іспанії, Великій Британії та інших державах.
Об’єкт був успішно добудований ще до початку повномасштабної війни, введений в експлуатацію. До нього вже завантажено відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС. Використання Україною власного ЦСВЯП заощаджує нашій державі близько 200 млн дол. США щороку. Також це дозволило ще до війни, попри шалений спротив на інформаційні атаки, цілком відмовитись від вивезення відпрацьованого ядерного палива в росію.

Як працює сховище та перспективи майбутньої співпраці обговорили під час робочої наради на виробничому майданчику ЦСВЯП президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та віцепрезидент Holtec International Ріаз Аван.

«Йдеться не лише про щорічну економію близько 200 млн дол. США, які б довелося витрачати „Енергоатому“ на оплату перевезення та зберігання відпрацьованого палива у росії. Це був один з найважливіших кроків у здобутті нашої енергетичної незалежності. Як пізніше і повна відмова від російського ядерного палива», — наголосив Петро Котін під час наради.

Варто додати, що у спільних планах «Енергоатому» і компанії Holtec International — будівництво в Україні заводу, на якому виготовлятиметься основне обладнання малого модульного реактора за технологією Holtec SMR. Цей завод має забезпечити не тільки будівництво потужностей ММР в Україні, але й стати хабом для експорту цієї технології до інших країн Європи.

Навесні 2023 року «Енергоатом» та Holtec International підписали також Угоду про співробітництво у розгортанні малих модульних реакторів Holtec в Україні, якою передбачено будівництво у нас малих модульних реакторів.

Розвиток ММР в Україні в Енергетичній стратегії до 2050 року визначено як один із пріоритетів. Малі модульні реактори можуть не тільки замістити теплову генерацію, прискорюючи «зелений» перехід, але й використовуватимуться при виробництві водню та його побічних продуктів — як в Україні, так і за кордоном, а також сприятимуть експорту додаткових обсягів виробленої електроенергії до Європи.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *