«Аграрний» ПДВ, перший хакатон та інші події становлення агросектору за 30 років незалежності

Торік український АПК, не зважаючи на карантин та стресові погодні умови, зумів наростити обсяги експорту на $55 млн. Українська аграрна продукція цінується по всьому світу. 

Тож експерти департаменту BASF Agricultural Solutions до 30-річчя незалежності України вирішили зробити ретроспективу та згадати, як розвивалася сфера, які були досягнення та який шлях здолало сільське господарство до сучасних рекордів.

«‎Українські агровиробники сьогодні без сумніву на передовій світового аграрного ринку. Досягнення українців в агросекторі були, є та завжди будуть у майбутньому, адже це закладено в ДНК агровиробників»‎, — прокоментував Маттіас Хорш, директор з маркетингу департаменту BASF Agricultural Solutions в Україні, Молдові та країнах Кавказу.

1992 рік. На ринку України з’явилося представництво BASF
Одразу за рік після незалежності в Україні запрацювало відкрите представництво BASF SE. 

1996 рік. Реформа агросектору
Колишні колгоспні землі було розпайовано між селянами, що працювали на них. На той момент на території України працювало 10 тис. колгоспів і 2 тис. радгоспів. Їх повністю реформували. Це запустило агроринок, з’явилися приватні підприємства, компанії-виробники, експортери та імпортери продукції. 

Кінець 1990-х. Перша спеціалізована виставка «Агро»
Перші аграрні виставки нагадували радянські експозиції «досягнень с/г» та поєднували виробників з галузей рослинництва, тваринництва та агротехніки в с. Чубинському під Києвом. З часом виставок стало більше, додалися профільні події, дискусії, платформи. А сьогодні найперша виставка «Агро» проводиться в Києві на території ВДНГ та вміщує паралельно 12 вузькопрофільних івентів.

1998 рік. «Аграрний» ПДВ
З 1998 року для агросектору діяв спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість. Це дозволяло акумулювати кошти з ПДВ на спеціальних рахунках для власних потреб виробників.

2005 рік. Напівкарликовий сорт пшениці «Фаворитка»
2005-го Інститут фізіології рослин і генетики НАН України презентував напівкарликовий сорт пшениці «Фаворитка». У ньому розкрився генетичний потенціал продуктивності культури на 25–30 % і це визначило основи «зеленої революції» в Україні. У подальші роки науковці створили інші напівкарликові сорти Смуглянка, Золотоколоса, Астарта, які й зараз дають високий врожай і конкурують з іноземними аналогами.

2008 рік. Україна вступає в СОТ
Зважаючи, що агропродукція завжди становила значну частку експорту, вступ до Світової організації торгівлі гарантував українським аграрним виробникам міжнародно-правовий захист від недобросовісної конкуренції на світовому та регіональних ринках. Також розширив можливості для розвитку бізнесу й заклав основи зон вільної торгівлі з низкою країн.

2015 рік. Перший хакатон для агростартапів
2015-го відбувся перший хакатон, на якому свої ідеї презентували кілька десятків розробників з усієї України. 2016-го українські стартапи почали виходити за кордон: першими свої ідеї польським та європейським інвесторам представили BIOsens (портативна лабораторія, яка, зокрема, визначає вміст мікотоксинів у зернових культурах), UA-Robotics EcoBox (пристрій, що автоматизує і прискорює зростання рослин) та Kray Technologies (дрон, що може обробляти поля і вносити ЗЗР). 

2018 рік. Виведення на ринок власного насіння BASF
2018-й відзначився для українських аграріїв ще й пропозицією власного насіння ріпаку BASF. До портфоліо увійшли стійкі гібриди озимого та ярого ріпаку для традиційної та Clearfield® технології вирощування.
Також цього року на ринку України з’явилося унікальне цифрове рішення — xarvio™ Digital Farming Solutions, що оптимізує сферу рослинництва. 

2019 рік. Поява на українському ринку насіння соняшнику BASF
Компанія BASF вивела на ринок насіння соняшнику і доповнила наявний ряд продукції для цієї культури. Це дозволило розширити виробникам соняшнику по всій Європі ще більше портфоліо сільськогосподарських рішень.

2020 рік. Земельна реформа
У березні 2020-го Верховна Рада України прийняла Закон, який має на меті запустити обіг землі с/г призначення в Україні. Закон набрав чинності з 1 липня цього року. 

2021 рік. Рекордний врожай зернових
1991 року українські агровиробники зібрали 38,7 млн тонн зерна. Через 30 років за прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA) цьогорічний врожай зернових в Україні може сягнути рекордних 75,8 млн тонн. Це — практично вдвічі більше ніж на початку шляху незалежності.

2021 рік. Створення й запуск платформи Агро Варта
Департамент BASF Agricultural Solutions разом з іншими компаніями та Європейською Бізнес Асоціацією став частиною масштабного проєкту «Агро Варта». Ініціатива спрямована на формування культури відповідального поводження з тарою з-під засобів захисту рослин. Першим кроком проєкту став запуск електронної платформи. На спеціальному сайті українські аграрії можуть залишати заявки на безплатне вивезення та утилізацію каністр.

Україна №1 у світі за рівнем експорту олії, входить у трійку лідерів за обсягами експорту зернових, забезпечує ЄС ріпаком і ріпаковою олією. Український потенціал агровиробництва суттєво перевищує потреби внутрішнього ринку. А застосування новітніх технологій, якісних препаратів і насіння можуть узагалі дати надпотужний результат для розвитку сфери. Бо українські агровиробники не лише за останні 30 років, але за всю свою історію навчилися ефективно зрощувати та зростати!

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *