Рафаель Гороян
Аграрний сектор переживає зараз не найкращі часи. На тлі повсякденних військових тягарів, які змінили звичний перебіг життя людей, компаній та бізнесів, особливо гостро відчуваються бюрократичні складнощі, штучно створені в кабінетах чиновників.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на focus.
Але це лише вершина айсберга – загострилася також корупційна складова процесів та боляче вдарила у спину. Про те, як працює в цей непростий час група компаній «Прометей», розповів голова наглядової ради Рафаель Гороян.
Про наслідки війни
«У 2022 році ми втратили весь прибуток, велику кількість товару, а також чотири елеватори в Запоріжжі. Ще чотири елеватори, які опинилися на окупованій території, зараз розбомблені та перебувають в аварійному стані».
Минулого року «Прометей» втратив на $50 млн власного та придбаного урожаю, залишившись з дорогими залишками. З великими втратами вивезли його з країни через порти «Рені» та «Ізмаїл». Після цього компанія почала купувати товар вже з високою маржею, і трейд показав історично високу ефективність. Висока маржа дозволила ефективно працювати та розраховувати прибуток в цьому році.
«Зараз робимо відвантаження через «велику воду». І найголовніша проблема у трейдингу сьогодні – це Босфор, де відвантаження контролює російська комісія, яка саботує вивіз товару за кордон. Такими темпами всі залишки, які накопичилися за два роки, ми вивозитимемо ще рік-півтора.
За моїми прогнозами, ще через рік-півтора агросектор очікують важкі часи, аж до зупинки. До війни ми збирали по 120 млн тонн врожаю, цього сезону зібрали лише 60 млн тонн, наступного сезону зберемо 40 млн тонн. Це означає повний розвал трейдерського напрямку, всієї інфраструктури та логістики. Порти будуть на межі банкрутства, виживуть найсильніші».
Єдиний перспективний напрямок, який вбачають в ГК «Прометей» – агровиробництво. Компанія планує інвестувати в нього, щоб зберегти прибутковість.
Про невиплату ПДВ та корупцію
На час військового стану, згідно з правками до податкового законодавства, було припинено відшкодування ПДВ експортерам. За цей час групі компаній «Прометей» не було виплачено 700 млн грн ПДВ. Загалом компанія втратила 400 млн грн прибутку.
«Як один із основних гравців на ринку, я можу впевнено заявляти, що відшкодування ПДВ знову захопила корупція. Законодавець наділив чиновника правом ухвалювати рішення, визначати, яку перевірку має проходити компанія: камеральну онлайн-перевірку чи документальну, яка триває набагато довше. Під час перевірки чиновник має право чіплятися до постачальника, блокувати суми, пояснюючи це безпідставними сумнівами».
Через це бізнес стоїть, втрачає великі гроші, а чиновник відкриває «вільну касу» – хто занесе, у того не буде блокування, надуманих скорочень сум, пояснив Рафаель Гороян.
«Сьогодні ми повинні розуміти, що одна корумпована гривня забирає з бюджету десять. А ці десять могли б піднімати економіку всередині країни та допомогти військовим».
Джерело: propozitsiya.com