Чи буде в Україні весняна повінь після танення снігів?

Навесні рівень води в річках через сніг, що випав буде в нормі, а в заплавах, можлива весняна повінь, особливо це стосується не зарегульованих річок. Повінь не буде катастрофічною і не призведе до руйнівного підтоплення господарств. Адже, перед тим як випав сніг, не було сильних морозів і земля не промерзла. Тому ґрунт буде в достатній мірі вбирати в себе воду.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз Національної екологічної ради України.

Тільки в Карпатському регіоні річки виходитимуть із берегів. Це станеться через масову вирубку лісу. Адже ми всі знаємо, що кожне дерево акумулює біля себе понад чотириста літрів води. Нема дерева і вода не стримувана нічим перетворюється в смертельний потік який руйнує все на своєму шляху. Так само виходу з берегів гірських річок сприятиме те, що на багатьох з них розібрано русло. Окатиш вибрали на продаж.

На каскаді дніпровських водосховищ якихось значних змін не відбудеться, навіть незважаючи на очікувану «велику» воду з Білорусії. Дамби стоять на кордоні водосховищ та регулюють рівень води в них. Тому ні про які катаклізми сьогодні мови не йде.

Інша справа, що може чекати наші водойми після весняної повені. А ось тут картина, на жаль, безрадісна. Очікується, що 2021 рік буде значно тепліше попереднього, який до слова, побив рекорди за кількістю днів у році з температурою вище 30°С. Потепління стрімко відбувається в північних регіонах України. При цьому степ атакує посуха.

На думку фахівців, такі кліматичні зміни можуть викликати передчасне дозрівання ярих сільськогосподарських культур і одночасно знизити їх врожайність. Тривалість активної вегетації рослин вже виросла в середньому на 10 днів.

У той же час умови вегетації для озимої пшениці стануть більш сприятливими. Так само озимий ріпак краще буде рости в північних регіонах і гірше в степу. На Північ перемістяться і зони вирощування сої та соняшнику. А вирощування кукурудзи може стати проблематичним. Також прогнозується поширення різних хвороб рослин, шкідників, активізуються бур’яни.

Глобальне потепління і зміни клімату зроблять свою підступну справу. У південних областях (Миколаївській, Херсонській, Одеській) за прогнозами метеорологів, стануть частішими посухи і суховії, кількість яких у найближчі роки зросте на 15-30%. У центральній частині країни почастішають гради, сильні вітри. У минуле пішли спогади про теплі травневі грози, які дарували природі життя. Сьогодні фактично будь-який дощ супроводжується ураганним вітром, що ламає дерева і зриває дахи будинків.

У той час як південні області будуть страждати від суховіїв, на західні прийдуть часті рясні дощі. Тому повеней там не уникнути.

«На водойми в цьому році буде надано серйозний тиск. Не варто забувати, що 70% всієї прісної води витрачається на полив сільськогосподарських земель, а в зв’язку з підвищенням температури, кількість води для зрошення значно збільшиться. 15% беруть промислові підприємства, 15% йде на питні потреби населення — каже голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков. — Чим нижче буде рівень води в річках, тим інтенсивніше вони будуть забруднюватися. У 2020 році в наші водойми було скинуто 2,5 млрд куб метрів промислових і побутових стоків, з яких 1/3 це неочищені стоки.

Котрий рік поспіль природоохоронна громадськість вимагає на законодавчому рівні категорично заборонити скидання неочищених стоків. Але поки її не чують …

Це призвело до того, що наша країна маючи 63 тисячі малих річок, 400 тисяч ставків, 1100 водосховищ, в цілому 1,3 млн га прісної води, на європейської екологічної карті значиться, як маловодна країна, так як ми забруднили свої водойми до такої міри, що не можемо брати з них питну воду».

Дослідження проведені на замовлення Світового Банку поставили нашу країну на 125 місце з 170 країн за кількістю питної води на душу населення. Ми стоїмо в цьому списку між Суданом і Чадом … африканськими країнами. А в південних наших областях справи йдуть ще гірше.
Україні терміново необхідно переглянути своє ставлення до вітчизняних водних ресурсів. Вода повинна споживатися раціонально, а охороняти її потрібно дбайливо.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *