Чи варто зараз вкладати в українську землю?

Попри війну, експерти називають 2023 рік унікальним, із погляду інвестицій у землю. Як інвестувати в цей актив, аби отримати найбільший профіт і мінімізувати ризики, розповів фінансовий аналітик Олексій Козирев.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на minfin.

Беззаперечними перевагами землі, як активу, залишається низький поріг входу — $4−5 тис., і висока дохідність — від 6% річних. Інвестувати в землю наразі вигідно. На її користь грають декілька вагомих факторів.

 

По-перше, земля — це відновлювальний актив, його неможливо повністю знищити. Звісно, якщо ділянка знаходиться в зоні активні бойових дій, це може негативно позначитися на її якості. Однак, після ретельної перевірки з розмінування та очищення ґрунту, землю швидко повертають до стану, придатного для обробки. Так, це не дешево, експерти оцінюють очищення одного га у 40−50 тис. грн, проте, так чи інакше, навіть ця земля, зрештою, виправдає інвестиції.

По-друге, земля — стабільний і надійний актив. Попри війну, агросектор залишається локомотивом української економіки. Загальний експорт товарів та послуг у 2022 році склав $60,3 млрд, із них 35%, майже $21 млрд, припадає на агросектор. Це при тому, що ситуація з зерновим коридором непроста й існують обмеження на вивезення продукції.
З огляду на значення агросектору для української економіки, держава завжди активно його підтримувала, зокрема, широкими програмами з кредитування. Ця практика продовжуватиметься й надалі.

По-третє, низька конкуренція. Зараз ринок землі працює з обмеженнями. Він відкритий тільки для фізичних осіб, яким дозволено придбавати сільськогосподарську землю (не більше 100 га).

Згідно даних Мінагрополітики, станом на 2 березня 2023 року за весь період роботи ринку землі укладено понад 153 тис. земельних угод із площею понад 344 тис. га. Хоча потенціал значно більший: за оцінками аналітиків, на ринок могло б вийти понад 28 млн га. Втім, власники землі не поспішають з продажем, вони чекають моменту, коли на ринок зайде великий капітал і вартість гектарів зросте. А це вже станеться незабаром — із 1 січня 2024 року купувати землю зможуть юрособи, при чому у кількості до 10 тис. га.

Цей час і стане точкою зростання, оскільки збільшиться попит на землю, зросте конкуренція й ціна землі різко піде вгору. Відповідно, виграє той, хто зайде до 2024 року, саме вони матимуть найвищі показники дохідності від зростання ціни на землю.

По-четверте, прослідковується чітка тенденція до зростання цін на землю. За даними Мінагрополітики, у січні 2023 року середня ціна га землі становила 52 462 грн (за курсом НБУ — $1 434). Найвище оцінювалися ділянки в Івано-Франківській області — 167 900 грн (близько $4 600), Львівській — 128 143 грн (близько $3 500), Київській — 74 573 грн ($2 040). Найдешевше рілля продавалася у Сумській області — 10 530 грн ($288), на Чернігівщині — 17 500 грн ($470), Волині — 19 740 грн ($540).

Зараз інвестиції в землю мають низький поріг входу. По суті, це вартість однієї ділянки. Але не такою важливою є ціна на сьогодні, як її майбутня динаміка. Якщо провести аналогію з європейськими ринками, то земля за 10 років після відкриття ринку зростала навіть до понад 450%. А враховуючи вигідне географічне розташування України, сприятливий клімат і головне — родючі ґрунти, потенціал у нас значно вищий.

Тобто зараз в Україні вартість землі фактично «на дні», й інвестори можуть її придбати максимально дешево, щоб максимально заробити.

І, по-п’яте, український агросектор є експортоорієнтованим — інвестуючи в нього, можна отримувати свої доходи у валюті. В умовах девальвації гривні, це великий плюс, який дозволяє захистити свої заощадження від знецінення, ще й заробити.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *