Проєкт EastFruit провів першу онлайн конференцію, присвячену ситуації на ринку заморожених фруктів, ягід і овочів. Однією з найгостріших тем події було прогнозування цін на сировину для заморозки й на готову продукцію.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), який уже понад 25 років займається аналітикою глобальних ринків продовольства та прогнозуванням цін, пояснив, що цінам майже на всі товари в агросекторі притаманна певна циклічність.
«Цикли ціноутворення залежать від специфіки продукції. У випадку з малиною повний ціновий цикл зазвичай займає близько 4-5 років, якщо на нього не впливають якісь незвичні фактори, типу серйозних погодних катаклізмів, війн, глобальних рецесій тощо. У 2016 році ціни на малину в Україні формувалися на рівні 40-45 грн/кг, тому що заморожена малина експортувалася за цінами, близькими до $3,5 долара США за кг і навіть більше. Після цього, звичайно ж, почалася хвиля інвестицій у вирощування малини, тому що за такої ціни окупити інвестицію в плантацію якісної малини можна було в перший же рік! Природно, що зростання пропозиції призводило до зниження цін на сировину, але й готової продукції Україна експортувала більше, обвалюючи світові ціни. Відповідно, у 2018 році залишки замороженої малини в травні продавалися з України на експорт іноді за цінами, близькими до неймовірних 1 євро за кг, хоча ще роком раніше заморозчики переконували мене, що «заморожена малина ніколи не коштуватиме менш як 2 євро за кг»!!! Як бачимо, ніколи не говори ніколи», – пояснює Андрій Ярмак.
«Звичайно ж, при таких цінах на заморожену малину, ціни на сировину також обвалилися. Влітку 2018 року деякі заморозчики закуповували малину навіть по 8 грн/кг, хоча, звісно, якісну малину можна було продати дорожче, але не набагато – 12-15 грн/кг – це, звісно, не та ціна, яка давала змогу говорити про окупність інвестицій у вирощування малини. Тому 2018 року дуже багато хто позбувся плантацій малини як в Україні, так і в Польщі, Сербії, Чорногорії, Сербії, Боснії й Герцеговині та інших країнах світу. Але водночас світовий ринок «розсмакував» малину. Завдяки неймовірно низьким цінам на заморожену малину, яка несподівано стала одним із найдоступніших видів сировини на ринку заморожених фруктів і ягід, малина почала масово вводитися в рецептури виробників молочних і кондитерських продуктів, чаїв, сухих сніданків, снеків, хлібобулочних виробів тощо. А це означає, що попит на ягоду різко зріс саме тоді, коли всі масово позбувалися її плантацій», – каже експерт ФАО.
Інвестиції в закладку гектара малини в Україні експерти оцінюють у $12-18 тис. доларів США, а витрати на збирання та інші виробничі операції й МТР за рік – приблизно в $4-5 тис. доларів. Таким чином загальні витрати за 7 років на 1 гектар плантації становитимуть близько $50 тис. доларів США.
Джерело: propozitsiya.com