Тепла, майже безсніжна погода січня, без інтенсивних опадів і достатня кормова база сприяють швидкому розмноженню і подальшому наростанню чисельності гризунів на посівах зернових культур, озимого ріпаку, а особливо – багаторічних трав та неорних земель.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на odesa.consumer.gov.ua.
На окремих полях за несвоєчасного регулювання чисельності гризунів втрати зерна озимої пшениці становили 35-40%.
Розмноження гризунів може обмежуватися природними факторами. Так, сильні морози та відсутність снігового покриву, ожеледиці й утворення крижаної кірки на полях, різкі зимові відлиги з таненням снігу спричинюють їх загибель.
У сонячні дні та за температури повітря вище +5 ˚С протягом 5-7 днів ймовірне відновлення живлення личинок хлібного туруна на посівах озимих зернових культур, особливо посіяних по стерньовим попередникам.
Враховуючи те, що личинки живилися тривалий час протягом листопада-грудня та пішли на зимівлю переважно в ІІ-ІІІ віках, слід очікувати активного їх живлення та значного пошкодження сільськогосподарських культур.
За умов теплої погоди, відносної вологості повітря на рівні 60-100% та ранкових густих туманів на загущених, добре розвинутих посівах озимої пшениці та ячменю слід очікувати розвитку кореневих гнилей, борошнистої роси, септоріозу та гельмінтоспоріозів (темно-бура та сітчаста плямистість). Також за умов м’якої зими, теплої, вологої погоди в лютому можливий прояв таких хвороб зернових культур, як снігова пліснява, гібелліноз, та осередкове поширення зимового зернового кліща.
Є реальна загроза поширення гібеллінозу, насамперед, у південних районах України. До фази трубкування озимої пшениці хвороба проявляється у вигляді прикореневої гнилі, а в більш пізні фази як гниль стебел. Захворювання викликає прямі втрати врожаю, як наслідок випадіння рослин, зниження коефіцієнта кущіння, зниження маси 1000 зерен. Крім пшениці, гібеллінозом уражуються ячмінь, жито і тритикале.
Снігова пліснява найяскравіше проявляється навесні, інколи в лютому після танення снігу.
Фактори, що сприяють розвитку снігової плісняви:
- ослаблення рослин в результаті несприятливих умов;
- висока вологість повітря при відносно низькій температурі (+4 °С) навесні;
- повторні та загущені посіви культури;
- підвищені дози азотних добрив;
- розташування посівів озимих культур в знижених місцях.
У весняний період при відновленні вегетації рослин для локалізації та ліквідації осередки підвищеної чисельності зимових кліщів на озимій пшениці доцільно обробити інсекто-акарицидами, рекомендованими до використання згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Позитивні температури повітря сприяють активізації комірних шкідників в зерносховищах. Найпоширеніші та найнебезпечніші шкідники зерна та зернової продукції: комірний довгоносик, хрущаки, борошняні кліщі, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий точильник, зернова міль та південна комірна вогнівка. Втрати збіжжя від комірних шкідників можуть сягати до 30%.
Джерело: propozitsiya.com