Повномасштабна війна росії проти України болюче вплинула на кожного українця та зачепила всі галузі нашої економіки. Не виключенням став аграрний сектор, який також постраждав від російської агресії.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УКАБ.
Виробництво продукції рослинництва
За результатами 2022 року виробництво зернових культур скоротилося на 37% в порівнянні з попередніми рекордними показниками 2021 року і становить близько 53,9 млн т. Водночас, виробництво олійних культур зазнало скорочення на 24% і становить 17,5 млн т.
Таке значне зменшення обсягів виробництво зумовлено наступними факторами:
- тимчасовою окупацією частини українських територій;
- веденням бойових дій на частині територій, що унеможливлює господарську діяльність;
- замінуванням звільнених територій;
- зниженням врожайності в порівнянні з 2021 роком;
- ускладнений та суттєво розтягнутий в часі збір врожаю через дощову погоду восени та інші.
Виробництво продукції тваринництва
Галузь тваринництва постраждала менше, порівнюючи з рослинництвом, але тут також спостерігаються значні негативні наслідки.
За результатами 2022 року виробництво м’яса всіх видів скоротилося на 11% в порівнянні з 2021 роком та було на рівні 3,0 млн т, молока – 7,7 млн т (-12%) та яєць – 11,6 млрд шт (-18%).
Основними причинами скорочення в цьому напрямку є:
- окупація частини виробничих потужностей;
- руйнування виробничих потужностей та фізична загибель частини поголів’я під час бойових дій;
- тимчасове розривання виробничого ланцюга забезпечення підростаючим поголів’ям на початку війни в невизначених умовах (в основному стосується птахівництва) та інші.
Цілком логічним наслідком скорочення обсягів виробництва є скорочення експорту. Головна причина полягає в блокуванні морських портів, котрі були традиційним експортним шляхом для України.
За результатами 2022 року було експортовано 38,4 млн т зернових культур, що на 24% менше аналогічного показника минулого року, 7,9 млн т олійних культур (в 2,1 рази більше) та 4,6 млн т рослинних олій (-17%).
Динаміка зростання експорту олійних культур пояснюється зменшенням експорту продуктів їх переробки (олії й макухи) та необхідністю аграріїв отримувати кошти для здійснення своєї подальшої діяльності. В основному це стосується насіння соняшнику. Однак, ця тенденція є негативною для української економіки, оскільки зменшується виробництво продуктів з доданою вартістю.
Втім, найбільш болючою та вагомою проблемою для подальшої діяльності аграріїв є збільшення розриву між світовою та внутрішніми цінами. Якщо до початку війни цей розрив становив близько 40 USD на тонні, то зараз близько 150 USD на тонні для зернових.
В таких умовах важко говорити про рентабельність виробництва і це напряму впливає на наступну посівну, яка буде надзвичайно складна через обмеження фінансових ресурсів.
Джерело: propozitsiya.com