Фахівці відділу космічних інформаційних технологій і систем Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України дослідили стан озимини за супутниковими даними.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на nas.gov.ua.
Це дослідження проведено в межах міжнародних проєктів GEO-AWS і H2020 ERA-PLANET GEO-Essential із використанням власних алгоритмів глибинного навчання для класифікації. Використання хмарних технологій у межах подібних проєктів дають можливість створювати операційні сервіси моніторингу цілей сталого розвитку на рівні всієї країни.
В Україні станом на 20 березня 2021 року за супутниками вже ідентифіковано 65% озимих культур від офіційної статистики посівів. Це — 6 млн га, які територіально знаходяться в усіх областях України. Лідерами сходів озимих культур за супутниковою інформацією є Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська та Одеська області з посівною площею озимих понад 400 тис. га. Друге місце посідають Хмельницька, Кіровоградська та Вінницька області, де загальна площа виявлених площ озимих культур за супутниковими даними перебуває в інтервалі 300-400 тис. га.
Найцікавішою є поведінка озимих культур на сході України. Згідно зі статистичними даними, у Луганській та Донецькій областях посіви озимих перевищують 300 і 400 тис. га відповідно, а в Харківській області — навіть 600 тис. га. Проте за супутниковими даними маємо зовсім іншу картину, яку можна інтерпретувати так.
Річ у тім, що визначення озимих культур за супутниковою інформацією у весняний період відбувається за однією характерною ознакою — яскраво-зеленим кольором щодо інших сільськогосподарських полів. Проте у 2021 році згадані східні області не дають можливості виявити озимі культури за наведеною характеристикою. Це продемонстровано на наступному рисунку: на лівому зображенні (у 2020 році) озимі культури можна дуже легко визначити навіть без використання додаткових програмних засобів, проте у 2021 їх «немає».
Про що це може свідчити? Щоб культура доросла до оптимальної стадії росту перед входженням у зимовий спокій, необхідне дотримання та виконання багатьох чинників. Основними з них є правильно обраний період сівби та сприятливі погодні умови до перших морозів і снігового покриву. Побачене науковцями за супутниковою інформацією свідчить про те, що котроїсь із цих умов не було дотримано й культури просто не встигли досягти необхідної стадії, перш ніж встановився зимовий режим погоди.
Джерело: propozitsiya.com