Василь Марков
Хоч нині й карантин, але фермер із 20-річним стажем Василь Марков із села Костянтинівка, що в Сарненському районі на Рівненщині, вже сьогодні дбає про врожай. Інакше, каже, що їстимемо? Яке б елітне насіння не було, воно не дасть урожай, якщо не докласти рук. Тому й цими днями працює в полі.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на golos.com.ua.
Нинішня весна вередує: коливаються температури від мінусових до плюсових, у ґрунті мало вологи. Фермер, який за двадцять років накопичив свої секрети в господарюванні, каже, що не всі з них нині він може використати через непередбачувані погодні умови. Так, раніше він не поспішав з весняними роботами в полі — починав їх тільки після Благовіщення. Однак цього року зима не була сніжною, і ґрунт тримав вологу лише в березні, тому потрібно садити все раніше.
«Але головне — відчути і вловити погодний момент. А це приходить лише з досвідом. Односельці вже поспішили: висадили картоплю на своїх невеликих ділянках. А після нічних приморозків лише розводять руками: мовляв, це «пробний» засів», — зазначає Василь Григорович.
Фермер починає «городні» роботи ще в лютому. До 8 березня висаджує розсаду, після сходження кожен кущ пікірує — пересаджує в інший ящик з ґрунтом. Термін, коли з насіння виросте розсада та її можна окремо пересадити, залежить від конкретного виду рослини. Наприклад, помідор до пікіровки росте два-три тижні, а після неї саджанці мають ще рости до 10—12 сантиметрів. Тоді розсаду потрібно висадити в теплицю в закритий ґрунт. А вже на відкриту грядку — тільки в травні.
Фермер поділився своїми спостереженнями:
«Паростки редиски витримують короткочасні заморозки до мінус трьох градусів. Така рослина взагалі воліє прохолоди, а тривала спека може лише їй нашкодити. Редис висаджують і під зиму, і навесні. Паростки буряка не змерзнуть, тільки якщо з-під землі будуть виднітися три листки. Морква і петрушка не бояться весняних приморозків, хоча і довго сходять, тому сіяти їх можна першими, однак лише після 7 квітня.
А от раннім сортам капусти мороз може зашкодити. Квасоля теж не любить морозу і висаджувати її потрібно після 9 травня. А біб — це рання рослина, і морозу не лякається».
Василь Марков, як і інші костянтинівські фермери, багато в чому покладається на народні прикмети. Найпершу весняну цибулю, щоб не змерзла, рекомендує садити, коли почне квакати жаба. Однак одразу жартує: потрібно слухати тільки розумну жабу, яка не обдурить.
Землероби цього поліського села ніколи в полі не працюють за календарем. Радять завжди дивитися по погоді. Особливо у весняну пору, яка нині дуже непередбачувана.
Джерело: propozitsiya.com