Як повідомили EastFruit в асоціаціях «Ягідництво України» і «Укрсадпром», напередодні Великодня трапився масовий арешт рахунків більш ніж 20 підприємств, що займаються вирощуванням та переробкою фруктів і ягід. Галузеві асоціації називають це масової рейдерською атакою, і кажуть про надзвичайну ситуацію, що склалася в галузі в результаті таких дій. Об этом пишет propozitsiya.com со ссылкой на EastFruit.
Обидві асоціації зробили спільне звернення, яке вони адресували керівництву України і галузевій асоціації.
Що ж сталося в фруктово-ягідній галузі України? За словами галузевих асоціацій, 24-25 квітня 2019 року, безпосередньо перед Великоднем, без попередження і оголошення, був накладений арешт на рахунки більш ніж 20 підприємств, що займаються вирощуванням і переробкою фруктів та ягід, причому постраждали кілька підприємств-членів асоціацій «Укрсадпром» і «Ягідництво України». За інформацією Української плодоовочевої асоціації (УПОА), арешт рахунків не торкнувся її членів, однак інформація продовжує уточнюватися.
Як вдалося з’ясувати, рахунки були заблоковані за клопотанням прокурора Генеральної прокуратури України Луценко В.В. в рамках досудового розслідування кримінального провадження, яке, за словами галузевих асоціацій, взагалі не пов’язане із сільськогосподарською діяльністю. Однак отримати більш детальну інформацію поки не вдалося.
Керівники підприємств, які є членами Асоціації «Укрсадпром» та Асоціації «Ягідництво України», за повідомленням джерела, готові документально підтвердити свою непричетність до осіб, щодо яких триває розслідування, в рамках якого були арештовані рахунки.
Блокування рахунків підприємств в розпал підготовки до сезону вже має негативні наслідки, які можуть посилитися у разі, якщо в найближчі дні рахунки не розблокують, адже в цей період року у фермера кожен день на вагу золота. Працівники постраждалих підприємств вже не отримали заробітної плати напередодні свят. У разі подальшої затримки існує ризик втрати робочої сили на час збору врожаю ягід, в тому числі через трудову міграцію, що може привести до втрат всього врожаю або його частини. Адже вже у найближчі дні починається збирання суниці садової у відкритому грунті в південних регіонах країни. Трохи пізніше почнеться прибирання черешні та жимолості, а в червні – збирання ранніх сортів лохини та малини. Однак уже зараз дуже важливо знайти та найняти необхідних сезонних працівників, що неможливо зробити без наявності доступу до оборотних засобів.
Компанії, чиї рахунки заблоковані, створюють тисячі сезонних робочих місць щорічно. Зараз вони не мають можливості оплатити навіть послуги з постачання електроенергії, що може привести до відключень і, відповідно, до втрати врожаю через неможливість поливу, а також в результаті псування продукції, яка зберігається в холодильниках. Аналітики EastFruit відзначають, що запаси яблука в холодильниках українських садівничих підприємств станом на кінець квітня 2019 року є рекордними за всю історію країни. Відключення холодильників може привести до справжньої катастрофи і втрати експортних контрактів та репутації українських фруктів.
Постраждалі фермери не мають можливості оплатити придбання засобів захисту рослин, добрив і ПММ, а також продовжити їх внесення. Це абсолютно неприпустимо, тому що такі обробки повинні відбуватися в чітко зазначені періоди розвитку рослин. Несвоєчасне внесення добрив і ЗЗР ставить під загрозу існування плантацій, які є багаторічними насадженнями, і загрожує мільйонними збитками для підприємств, галузі та економіки країни в цілому. Адже в один гектар сучасного саду або ягідного підприємства вкладають від $20 до $40 тис. доларів в середньому, і це вкладення не на один день або рік – це вкладення на десятиліття. Не хотілося б перекреслити такі величезні інвестиції за кілька днів.
В результаті настільки нерозумних та невиправданих дій держава не отримає податків і зборів від діяльності садівницьких підприємств, які вимушено припинять свою роботу, а репутація України, як надійного експортера фруктів, яка зараз так ретельно створюється, може сильно постраждати. Українські споживачі фруктів також постраждають, оскільки втратять можливість придбати свіжу і якісну плодоовочеву продукцію вітчизняного виробництва. А адже фрукти і ягоди настільки необхідні в весняний період для збалансованого харчування.
Окремо слід відзначити, що під удар потрапили приватні малі та середні підприємства, які не мають додаткових ресурсів, щоб підтримувати діяльність в умовах блокування оборотних коштів.
В ході збору інформації про причини арешту з’ясувалося, що блокування відбулося за рішенням судді Печерського районного суду м. Києва Новака Р.В. Ні слідчий, ні прокурор особисто на засідання не з’явилися, залишивши причин своєї відсутності.
Асоціації «Укрсадпром» і «Ягідництво України» бачать упередженість і непрофесіоналізм в діях слідчих органів, а також нерозуміння масштабу наслідків припинення діяльності сільськогосподарських підприємств в розпал сезону.
З огляду на ризики і негативні наслідки, Асоціація «Укрсадпром» спільно з Асоціацією «Ягідництво України» 26 квітня ц.р. офіційно звернулися до керівництва держави з вимогою негайного зняття арешту з рахунків підприємств, які не мають ніякого відношення до справи, по якій проводиться досудове кримінальне провадження. Також Асоціації закликали не допустити блокування діяльності господарств, а також забезпечити неупереджене і об’єктивне встановлення всіх обставин справи і покарання винних посадових та службових осіб.
Джерело: propozitsiya.com