Миколаївська область стала однією з «головних порушників» сівозміни

Значний відсоток сільськогосподарських земель в Україні обробляється всупереч принципам сівозміни. Це показав аналіз с/г платформи EOS Crop Monitoring.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «АгроЮг».

Особливо це стосується соняшнику, який сильно виснажує землю.

Дослідження виявило, що найбільше ці правила порушують у Луганській, Кіровоградській та Миколаївській областях. Шляхом аналізу супутникових знімків команда EOS Crop Monitoring з’ясувала, що станом на 2019 рік значна кількість посівних площ — до 165 тис. га в окремих областях — культивувалася з порушеннями норм сівообігу, призводячи до виснаження родючості земель.

Наприклад, у Бобринецькому районі Кіровоградської області майже 70% соняшникових полів засіваються два або більше разів поспіль. Середній показник по інших культурах у масштабах країни також невтішний – 17,5% полів не виконують норми сівозміни.

Технологія EOS Crop Monitoring дозволяє дистанційно визначити тип вирощуваної культури й обчислити площу насаджень на основі супутникових знімків та алгоритмів штучного інтелекту. Оскільки знімки за останні кілька років зберігаються в базі, програма може “зазирнути” в минуле і побачити, що і в яких кількостях росло на окремих ділянках та в масштабах регіонів.

Найбільш показовими є дані по соняшнику — дуже вимогливої до поживних речовин рослини, що сильно виснажує ґрунт. Програма визначила, що «головними порушниками» сівообігу стали Луганська (майже 165 тис. га), Кіровоградська (близько 165,5 тис. га) та Миколаївська області (понад 151 тис. га). Це 33,4, 23,5 та 22,3% відповідно від загальної кількості соняшникових полів у цих областях. 

Чому сівозміна важлива?

«У випадку соняшнику такі порушення дуже шкодять землі. Він висушує ґрунт на глибину до 3 м, стимулюючи ерозію. У класичних сівозмінах його вирощували не частіше ніж раз в 7-8 років», – пояснює д. біол. н., доцент кафедри агротехнологій та ґрунтознавства Василь Черлінка.

Сівообіг – це необхідна сезонна зміна культур на полі задля мінімізації негативного антропогенного впливу на землю. Адже якщо вирощувати ті самі рослини на одній ділянці із сезону в сезон, виникає хімічний дисбаланс у структурі ґрунту. Систематичне порушення правил сівообігу може призвести до погіршення якісних характеристик землі, зниження рівня ґрунтових вод та навіть ерозії, зробивши ділянку непридатною для вирощування с/г культур на кілька років.
Норми сівообігу законодавчо закріплені в статті 33 Закону про охорону земель.

За рішенням Верховного суду України від 2018 року, порушення орендарем земельної ділянки законодавчо запровадженого порядку сівозмін сільськогосподарських культур може бути підставою для розірвання договору оренди. Крім того, після відкриття ринку землі інформація про порушення сівообігу може впливати на її ціну.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *