Війна внесла серйозні корективи у функціонування агропромислових комплексів країни і Миколаївщини зокрема. Частина земель опинилась за межею фізичної можливості їхнього обробітку. Через різні причини частина агроформувань не мала можливості сформувати необхідний запас пального, мінеральних добрив та інших видів матеріально-технічного забезпечення для ефективного проведення весняно-польових робіт.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне.
За словами голови комісії з питань агрополітики Миколаївської облради Надії Іванової, станом на 22 лютого на півдні України з аграрного ринку йдуть великі агрохолдинги і залишаються лише невеликі фермерські господарства.
«Продовжує зростати ціна на добрива та засоби захисту рослин. Тепла зима спричинила дефіцит ґрунтової вологи. Такі виклики вимагають нестандартних підходів до проведення весняно-польових робіт в 2023 році», – говорить Надія Іванова.
Попри це фермери займаються накопиченням матеріально-технічних ресурсів, пального, посівного матеріалу для проведення комплексу весняно-польових робіт.
За словами головного спеціаліста департаменту агропромислового розвитку Миколаївської ОВА Володимира Афанасьєва, відповідно до структур посівних площ сільськогосподарських культур, вся посівна площа під урожай 2023 року становитиме близько 1 300 000 гектарів.
«Це трішки більше, ніж минулого року. Це враховуючи посів озимих культур, який був проведений восени минулого року на площі 540 000 гектарів: з них озимих зернових – 460 000 та 80 000 гектарів озимого ріпаку», – розповів Володимир Афанасьєв.
Стан озимих культур на Миколаївщині на 90% площ у доброму та задовільному стані, інші 10% у слабкому та зрідженому.
«Станом на лютий триває догляд за ними, вносять добрива та тривають захисні заходи. Щодо дизельного пального можна сказати, що станом на лютий проблем немає, на ринку воно є в доступі в необхідних обсягах. Щодо посівного матеріалу також триває робота із закупівлі. Сподіваємося, що на державному рівні будуть вжиті заходи щодо допомоги фермерським господарствам гуманітарної допомоги у посівному матеріалі», – говорить спеціаліст департаменту агропромислового розвитку.
Ще одна проблема, яка постала перед аграріями – відсутність врегулювання, щодо страхування на випадок воєнних дій.
«Коли пошкоджене майно, то судитися доволі довго, а ремонтувати треба зараз. А немає чинників по відшкодуванню чи допомозі пошкодженого майна. Ми зараз складаємо таблиці: що і де, і скільки пошкоджено, вкрадено, але аграрії розуміють, що це буде довго, а сіяти треба зараз. Єдина програма, яка працює зараз, але якось вибірково, це програма по кредитуванні по 5-7-9 відсотків по відшкодуванні», – говорить Надія Іванова.
Через замінування територій більшість фермерів не мають змоги повноцінно працювати. Зокрема складна ситуація у Снігурівській громаді.
«Дуже велика територія замінована, невідомо скільки часу займе це розмінування. Це тисячі гектарів. Нема жодного населеного пункту у громаді, який би був «чистим». Це перша весна, яку мені хочеться відтермінувати. Зараз працюють служби ДСНС, розміновують, але це ще нема високої трави. Коли прийде весна і підніметься трава, то це ускладнить огляд території», – розповів начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта.
Джерело: propozitsiya.com