Поліція затримала організатора та 9 активних учасників злочинної організації, які «продавали» промислові електрогенератори, дизельне пальне і мінеральні добрива.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на pl.npu.gov.ua.
Правоохоронці задокументували 14 епізодів шахрайства. Загальна сума збитків потерпілим складає близько 50 мільйонів гривень. Разом із тим, кількість потерпілих від діяльності злочинної організації може становити в рази більше, а сума збитків – понад 100 млн грн.
Як розповів заступник начальника управління – начальник відділу організації розкриття злочинів проти власності Департаменту карного розшуку Нацполіції Олександр Ніколенко, у 2022 році мешканці Києва створили злочинну організацію.
Зловмисники через посередників реєстрували фіктивні фірми з продажу мінеральних добрив, дизельного пального та промислових електрогенераторів. Для пошуку покупців діяла розгалужена система колл-центрів, працівники якого рекламували товар у мережі інтернет і робили масові смс-розсилки.
Шахраї при спілкуванні з покупцями використовували інтернет-телефонію з віртуальними номерами, обмін та створення документів проводили виключно за допомогою електронно-обчислювальної техніки, а для перерахунку коштів надавали реквізити фіктивних фірм спеціально створених для злочинної діяльності.
Серед покупців були переважно агропідприємства та профільні господарства, а також підприємства, які хотіли підготуватися до можливого «блекауту» і планували придбати електрогенератори.
«Організатор безпосередньо організував на території Києва злочинні call-центри, які вчиняли шахрайські дії. Учасники організації здійснювали дзвінки людям, смс-розсилку по агропідприємствах та іншим підприємствах про продаж продукції. При цьому пропозиція була нижчою за ринкову вартість. Коли покупці починали цікавитися пропозицією і телефонували шахраям, працівники call-центру «брали в роботу» потенційних покупців», – розповів Олександр Ніколенко.
Після укладання договорів на поставку товарів покупці перераховували кошти на фіктивні підприємства. Утім продукція не поставлялася, а зловмисники не відповідали на дзвінки:
«Організатор злочинної організації також брав участь у тендерах. Для цього він купляв підприємства з чистою фінансовою історією, оформляв їх на підставних осіб і подавав документи на участь у тендерах – ставив ринкову ціну на 10-15 копійок менше середньої і вигравав їх».
Специфікою участі у цих тендерах було укладання договору за повною передплатою. Після підписання договору про поставку протягом десяти днів продукції організатор надавав розрахунковий рахунок банку, куди потерпілі надсилали кошти. Таким чином у шахраїв було 10 днів на те, аби вивести гроші або у фінансових установах, або на криптогаманці, і зникнути.
Працівники карного розшуку та слідчі Головного слідчого управління за сприяння служб безпеки державних підприємств та Державної служби фінансового моніторингу України попередили такі шахрайські дії відносно двох вказаних державних підприємств. Загальна сума збитку для держави могла б становити близько 30 мільйонів гривень.
Джерело: propozitsiya.com