Україна планує впровадити закон «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» (№ 5839), який покликаний впорядкувати вирощування ГМО культур в країні.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.
Учасники круглого столу, організованого Комітетом Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики, обговорили проект закону, до якого долучилися представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, аграрні громадські організації, асоціації, виробники агропродукції та інші.
Перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький наголосив на необхідності створення відповідного реєстру та системи контролю вирощування ГМ культур, щоб мати чітку інформацію щодо обсягів та площ їх виробництва, особливо відносно сої. Також він заявив, що уряд не планує дозволяти вирощування генно-модифікованої кукурудзи на території країни, оскільки продукція без ГМО має більші шанси на успіх на світовому ринку.
Щодо ГМ цукрового буряку та ріпаку, то пропозиція полягає у відтермінуванні заборони на їх вирощування мінімум на вісім років, включаючи три роки до старту закону та ще п’ять перехідних років.
За словами першого заступника Міністра агрополітики Тараса Висоцького, Міністерство спільно з представниками Європейського Союзу, народними депутатами та стейкхолдерами доопрацювали законопроект, врахувавши більшість зауважень та застережень.
«Фактично наша країна зробила вибір і чітко прямує у напрямку ЄС. Тому всі зміни та реформи відбуваються також у цьому ключі. І аграрний сектор працюватиме по встановлених в ЄС правилах. Звісно, буде певний час для їх впровадження, діятимуть перехідні положення, можливо інші аспекти. Що стосується ГМО, то це питання біологічної безпеки і жодних компромісів тут не буде. І всі питання в цій сфері необхідно врегулювати до моменту вступу України до ЄС» , – наголосив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
Головною метою законопроекту є виконання зобов’язань України за Угодою про Асоціацію між Україною і їхніми державами-членами. Разом з тим, він проводить комплексний перегляд існуючого регулювання у сфері ГМО, у тому числі в частині державного контролю за обігом ГМО, імплементувавши в законодавство України європейські правила регулювання сфери ГМО. Також законопроект сприятиме детінізації ринку обігу ГМО та створенню зрозумілих і прозорих правил для ведення бізнесу, пов’язаного з генномодифікованими організмами.
Джерело: propozitsiya.com