Главная / АГРОНОВИНИ / Новий прогноз врожаю яблук в Європі порадував українських садівників

Новий прогноз врожаю яблук в Європі порадував українських садівників

Євросоюз збере на 20% менше яблука в 2019 році — такий прогноз оприлюднили вчора фахівці Всесвітньої асоціації по яблукам та грушам (WAPA) під час традиційної щорічної конференції «Прогнозфрут» (Prognosfruit) в Бельгії. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Аналітики EastFruit відзначають, що, незважаючи на те, що прогноз зниження виробництва яблук не став для учасників ринку несподіванкою після рекордного врожаю в 2018 року, він все-таки істотно перевищив всі попередні оцінки і очікування. А основний вплив на прогноз надали оцінки перспектив врожаю яблука в Польщі, які завжди виходять дуже приблизними, враховуючи дуже маленький середній розмір господарств по вирощуванню яблук в цій країні.

В цілому ЄС очікує зібрати в 2019 році 10,56 млн. тон яблука, що на 20% нижче, ніж в 2018 році і на 8% нижче, ніж середній врожай яблука за попередні три роки, в які входить і рекордно дефіцитний 2017 рік, коли значна частина садівників Європи сильно постраждала від весняних заморозків. Тоді втрати врожаю яблук у багатьох провідних країнах перевищували 50%. Врожай яблука в 2019 році в ЄС буде найнижчим за останні сім років, якщо не враховувати аномального 2017 року, коли він був взагалі нижче 10 млн. тон.

Прогноз врожаю яблука для України, а також прогноз обсягів експорту і цін на яблуко, буде оприлюднено наступного тижня, 14 серпня, під час дев’ятої міжнародної конференції «Яблучний бізнес України — 2019».

«В середньому ж за останні 5 років ЄС збирав 11,84 млн. тон яблука, а якщо відкинути аномальний 2017 рік, то середній врожай яблука становив 12,5 млн. тон в рік, що дозволяло непогано балансувати ринок», — говорить Андрій Ярмак , економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «Фактично, якщо прогноз WAPA підтвердиться, в 2019 році в ЄС буде зібрано на 2 млн. тон яблука менше, ніж зазвичай, а це, однозачно хороша новина для українських садівників та експортерів», — зазначає експерт.

Однак він не радить садівникам поспішати радіти, відразу з кількох причин.

«Перш за все, нам слід звертати увагу на прогноз виробництва яблука в Італії та Франції. Саме ці країни, а не Польща, є реальними конкурентами українського яблука на експортних ринках збуту. А тут ситуація кардинально інша — у Франції очікується врожай близький до рекордного, який на 12% перевищує торішній, а в Італії очікується зниження врожаю яблука не більше ніж на 3%, що знаходиться в рамках статистичної похибки.

Також потрібно звернути увагу, що зниження врожаю яблука в Польщі буде відбуватися в основному в Напівінтенсивних садах, які страждають періодичністю, які і так дають не такий великий відсоток товарного яблука, виробляючи, переважно, промислове яблуко для переробки. До речі, основне зниження відзначається саме в садах з неконкурентним в експорті та на місцевому свіжому ринку сортом «Айдаред» (Iadared).

Третя причина — відома схильність польських садівників до завищення втрат з метою надати моральну підтримку цінам. Звичайно, все садівники страждають цим, але для Польщі такі оцінки перевірити набагато складніше, ніж для Італії чи Франції.

Ну і четверта причина не поспішати радіти — це прогноз по сортам. Врожай найбільш популярного в Україні експортного сорту яблук «Гала» (Gala) буде таким самим, як і в минулому році, тобто знову близьким до рекордного, врожай сорту «Фуджі» (Fuji) виросте на 2%, врожай сортів «Голден Делішез» (Golden Delicious) та «Гренні Сміт» (Granny Smith) знизиться в рамках статистичної похибки і лише по сорту «Ред Делішез» (Red Delicious) прогнозують зниження на істотні 11%. Також очікується зростання виробництва клубних та інших затребуваних для експорту сортів, що є поганою новиною для українських садівників», — зазначає Андрій Ярмак.

Відзначимо також, що ще однією країною, яка починає нав’язувати конкуренцію Італії і Франції на ринку яблука преміальної якості, є Португалія. І ось в цій країні, за прогнозами WAPA, урожай яблука виросте на 15%.

А в Німеччині, яка є найбільшим імпортером яблука в ЄС, врожай яблука зменшиться на 17%. Це вже є гарною новиною. Непогано для України і те, що в сусідній Угорщині очікується зниження виробництва яблука відразу на 42%.

В динаміці сортів слід відзначити прогноз падіння виробництва яблук сорту «Айдаред» більш ніж в два рази до історичного мінімуму — всього лише 552 тис. тон. Головна причина — раз корчування садів з яблуком цього сорту в Польщі і періодичність плодоношення після рекордного врожаю в 2018 році. Ще більш істотно може знизитися врожай яблук сорту «Джонагоред» — на 60%. Також прогнозується, що врожай яблук сорту «Лігол» знизиться на 43%, сорту «Джонатан» — на 42%, сорту «Джонаголд» — на 25%, сорту «Глостер» — на 23%, а сорту «Чемпіон» — на 18 %.

Перша п’ятірка сортів-лідерів за обсягом виробництва в ЄС на 2019 рік за версією WAPA виглядає наступним чином: «Голден Делішез» — 2,32 млн. тон, «Гала» — 1,47 млн. тон, «Ред Делішез» (обійшов вперше «Айдаред») — 656 тис. тон, «Айдаред» — 552 тис. тон та «Чемпіон» — 466 тис. тон.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показанОбязательные для заполнения поля помечены *

*

x

Check Also

Україна та Білорусь посилять співпрацю в аграрній сфері

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко і міністр сільського господарства і ...

David Montgomery Womens Jersey