Рішення Європейського суду з прав людини щодо мораторію на продаж сільгоспземель в Україні, – адвокат групи LCF Тетяна Ігнатенко

Метою мораторію спочатку був захист продовольчої безпеки країни, недопущення концентрації землі в руках певного “кола бізнесменів”, припинення обробки землі і т. п. Мораторій вводився до прийняття відповідних законодавчих актів та створення ефективного ринку продажу с/г землі. Однак уже багато років термін дії мораторію продовжується, нормативно-правові акти не приймаються, а власники таких ділянок не можуть ними розпорядитися, наприклад, продаючи їх, та змушуючи передавати землю в оренду за низьку плату. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.

Актуальність цього питання підтвердило рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі “Зеленчук і Цицюра проти України” (від 22 травня 2018 року, заяви №846/16 і №1075/16). Суд констатував порушення права власності українських громадян, гарантованого ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки мораторій встановили на невизначений термін.

Заявники звернулися до суду з причини законодавчих обмежень на вільне розпорядження своєю сільгоспземлею, через що вони змушені були передати її в оренду (один заявник отримував орендну плату зерном або соняшниковою олією, а другий – мізерну плату в розмірі від 20 до 36 євро в рік за 1 гектар).

У свою чергу ЄСПЛ, виносячи вердикт у даній справі, зазначив, що, незважаючи на те що Україна самостійно приймає рішення в сфері економічної політики, мораторій затягнувся та наша держава мала достатньо часу для прийняття відповідних законів щодо врегулювання питання ринку землі. Суд також звернув увагу на те, що жодна держава-член Ради Європи не має такої заборони, крім України.

ЄСПЛ вказав на проблеми в українському законодавстві і зобов’язав відповідача – Україна – прийняти законодавчі та інші заходи для забезпечення справедливого балансу між інтересами власників с/г землі  та суспільства в цілому. При цьому суд зазначив, що не вимагає від України створення вільного ринку землі без введення обмежень на продаж: з огляду на економічну та політичну ситуацію, Україна сама повинна визначити, яких заходів необхідно вжити з цього питання.

Якщо Україна не зробить необхідних кроків у сфері ринку землі, це може привести до того, що в подальшому ЄСПЛ винесе так зване “пілотне рішення” по даній категорії справ (де заявники – власники земель с/г призначення, які не можуть вільно розпорядитися своєю землею ) і присудить матеріальну компенсацію за порушення, що створить додаткове фінансове навантаження на державний бюджет.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *