За статистикою, гранти на розвиток власного аграрного бізнесу отримують трохи менше половини заявників. Це не означає, що більшість подає нереалістичні проєкти. На жаль, іноді причиною відмови є помилки, яких цілком можна було б уникнути.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на apk.sm.gov.ua.
Серед цих помилок є як ґрунтовні, що вимагають суттєвого доопрацювання заявки, так і зовсім незначні, втратити через які можливість розвивати бізнес може бути дуже шкода.
Помилки при оформленні заявки
Періодично комісія отримує заявки, що не були вірним чином оформлені. Наприклад, ряд проєктів не був підписаний чи затверджений відповідними особами, як того вимагає законодавство. Також часом площі, вказані в заявці, не відповідають площам, які вказані, а строки оренди землі не відповідають законодавчо встановленим.
Відсутність чіткої стратегії
Текстова частина заявки містить поля, призначені для аналізу ринку та опису фактичної стратегії розвитку підприємства. Цими полями не треба нехтувати чи заповнювати їх лише формально, оскільки вони демонструють компетенції та досвід заявника.
Розмиті цілі
При заповненні заявки важливо не нехтувати короткостроковими та довгостроковими цілями. Це конкретні показники того, як претендент збирається втілювати власну стратегію, і прописати їх треба максимально детально — як кількісні, так і якісні. Серед них — прибуток, кількість продукції та число найманих працівників. При цьому важливо вказати цілі на рік, два та три роки — термін дії грантової програми — а також і на довший термін, наприклад, на п’ять років.
Неточні дані
У заявці має бути детальна розшифровка витрат. Це означає, що треба розписати, на що саме підуть гроші та в якій кількості. Також важливо зазначити розташування: де саме знаходиться бізнес. Просто вказати географічне місце недостатньо — треба описати приміщення, пояснити в якому воно стані, чи потрібні додаткові витрати для запуску обладнання в експлуатацію, чи треба буде облаштовувати в’їзд та виїзд тощо. Також можливі помилки при описі персоналу. Треба вказати точну кількість працівників та їхню заробітну плату і суворо дотримуватися заявлених показників для отримання гранту.
Відсутність плану «Б»
Перед тим, як подавати заявку, важливо здійснити моніторинг компаній, що можуть надати необхідне обладнання. Вивчіть, звідки вони будуть везти обладнання і скільки на це потрібно буде часу.
Після схвалення заявки
Однією з умов для отримання гранту (для переробних підприємств) є те, що підприємець має розмістити на спеціальному рахунку в Ощадбанку 30% суми, необхідної для реалізації бізнес-ідеї. Зробити це треба протягом 10 днів після погодження заявки на отримання гранту.
Важливо, що 30% мають обов’язково бути у грошовому вимірі та знаходитися лише на спеціально створеному рахунку в установі Ощадбанку. Через те, що підприємці не встигали відкрити такий рахунок чи переводили на нього неповну суму коштів, уряд не надавав вже фактично схвалений грант.
Дрібні помилки
Нарешті, варто ретельно перевірити усі, навіть найдрібніші деталі заявки, оскільки іноді маленька помилка може стати причиною проблем. Наприклад, обов’язково треба перевірити, чи є заборгованість по платежам перед бюджетом. Про дрібні борги часом дійсно можна забути, а втратити шанс на отримання мільйонного гранту через борг у декілька гривень буде неприємно.
Обов’язково необхідно перевірити свої документи. Чи вони всі дійсні? Чи потребують оновлення або заміни? Так, наприклад, є «старий» паспорт-книжка, у який не вклеєно фото після досягнення 45-річчя, це вже може бути причиною для відмови.
Для уникнення відмови в отриманні гранту для садівництва, ягідництва та виноградарства потрібно звернути увагу на типові недоліки під час формування пакету документів:
- відсутність належним чином розроблених проектів висадки насаджень та проектів модульної теплиці;
- площа земельної ділянки в поданій заяві не відповідає площі поданому проекту створення насаджень;
- невідповідність проектів висадки насаджень критеріям, визначених у додатку 2 до Порядку прийняття рішення Мінагрополітики про надання гранту;
- невідповідність суб’єкта господарювання щодо провадження діяльності у сфері вирощування сільськогосподарських культур, згідно з класифікацією видів економічної діяльності;
- відсутні деякі сторінки в поданому проекті висадки насаджень.
Джерело: propozitsiya.com