Йдеться про договірний режим трудових відносин, коли основні умови праці будуть визначатися роботодавцем індивідуально для кожного працівника згідно з договором. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «Обозреватель».
У такому трудовому договорі можуть бути прописані будь-які умови, про які домовляться працівник і роботодавець, навіть якщо вони не передбачені трудовим законодавством.
Відповідний законопроєкт № 5371 щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого та середнього підприємництва внесений до Верховної Ради 13 квітня.
Основним нововведенням має стати те, що роботодавцям, які належать до малого й середнього бізнесу, дозволяється оформляти працівників у договірному режимі, укладаючи з ними вільні трудові договори. Саме ці договори (а не норми КЗпП ) визначатимуть усі основні умови трудових відносинах між роботодавцем і працівником за їхньою взаємною згодою.
Застосовуватися такий договірний режим буде не до всіх трудових відносин, а лише до тих, які виникають:
між працівником і роботодавцем з чисельністю працівників за звітний період (календарний рік) не більше як 250 осіб;
між роботодавцем і працівником, розмір зарплати якого становить на місяць більше ніж 8 розмірів мінімальних зарплат (зараз це 48 тис. грн).
В умовах договірного режиму сторони на власний розсуд регулюватимуть свої відносини в частині прийняття на роботу і звільнення, умов оплати праці, норм праці, розміру зарплати з урахуванням встановленого законом граничного мінімуму, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, норм робочого часу й відпочинку. Водночас законопроєктом уточнюється, що умови договору встановлюються з дотриманням норм загальної тривалості робочого тижня, тривалості щотижневого відпочинку та інших прав і гарантій, визначених КЗпП.
Якщо законопроєкт буде підтриманий народними депутатами, то роботодавець зможе одноосібно, за власною ініціативою розірвати трудовий договір із працівником, якщо інше не буде визначено трудовим договором. Водночас передбачається, що розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця в односторонньому порядку здійснюється з наданням працівнику компенсаційної виплати в розмірі не менше 3 мінімальних зарплат.
Радник Всеукраїнської аграрної ради Дмитро Кохан підкреслив, що вільні трудові договори допоможуть утримати ключових працівників в Україні, платити їм відповідну заробітну плату.
Джерело: propozitsiya.com