Юрій Косюк
Відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні кардинально не змінить агробізнес і незначно вплине на ринок загалом, вважає засновник і голова правління агрохолдингу МХП Юрій Косюк.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на “Інтерфакс-Україна”.
“Я був здивований, побачивши, як всередині країни чинили опір відкриттю ринку с/г земель. Я гадаю, що ті, хто виступає проти цього, грають на страхах людей. Для мене відкриття ринку сільгоспземель кардинально не змінить агробізнес”, — сказав Косюк.
На його думку, земельна реформа не сильно вплине на ринок загалом, оскільки не більше 10-15% людей продаватимуть свою землю.
“Для нашого бізнесу не має значення, чи належить земля, яку ми використовуємо для виробництва птиці, дрібним землевласникам чи великим. Було багато розмов і політики, і піару від політиків та землевласників, але для нас це не ключове питання”, — зазначив голова правління МХП.
Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен в інтерв’ю заявила, що земельна реформа є єдиною найбільш трансформувальною реформою для України і за її успішного впровадження може стати світовим центром експорту продовольства.
“Уряд вже зробив велику частину попередньої роботи, такої як виправлення помилок в земельному кадастрі, підготовка до реалізації. Ми не знаємо, скільки людей вийде і продасть свою землю, як тільки ринок відкриється, або як швидко уряд розпочне продавати державну землю. Ми рекомендуємо приватним особам почекати з продажем землі, щоб подивитися, куди рухаються ціни”, — сказала Кахконен.
Мораторій на продаж сільгоспземель суттєво вплинув на стан ринку і протягом багатьох років обмежував інвестиції в земельний банк зі зрошення, органічного землеробства, посадки садів та інших форм інтенсивного землеробства, зазначила директор з фінансової та операційної діяльності групи “Агротрейд” Олена Ворона.
Крім того, за її словами, мораторій призвів до того, що сьогодні поля від 100 до 200 га належать від 50 до 80 акціонерів, це, у свою чергу, тягне за собою значні витрати під час оформлення оренди.
“Агротрейд” має понад 17 тис. акціонерів, кількість яких зростає з кожним роком без збільшення загальної площі оброблюваних земель через фрагментації однієї ділянки між декількома спадкоємцями після смерті людини, яка отримала початкові ділянки, щоб зберегти земельний банк у хорошому стані, компанія витрачає приблизно від $7 до $9 за кожен оброблений гектар”, — зазначила Ворона.
На її думку, найважливішим під час відкриття ринку землі є формування довгострокових відносин з оренди землі на основі договору на ринкових умовах.
Джерело: propozitsiya.com