Внаслідок страйку польських перевізників 30% українського експорту до ЄС може бути заблоковано, – експерт

У понеділок, 6 листопада польські перевізники розпочали страйк терміном на два місяці на польсько-українському кордоні та погрожують перекрити усі пункти пропуску з Україною.

Причиною своїх страйків поляки називають надмірну конкуренцію після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. Водночас, в Єврокомісії наголошують, що «транспортний безвіз», діятиме до липня 2024 року, попри погрози з боку польських перевізників.

Організатори протесту заявили, що блокуватимуть проїзд лише для вантажних автомобілів, а гуманітарні конвої та військову допомогу пропускатимуть.

«Ми хочемо відновити комерційні дозволи для українських компаній, оскільки зростання їхніх перевезень до Польщі збільшилося у 7,5 рази. Ми хочемо, щоб комерційні дозволи на перевезення товарів були відновлені, за винятком гуманітарної допомоги та постачання для української армії», – сказав польський перевізник Томаш Бореовський.

Станом на 7 листопада польські перевізники заблокували три пункти пропуску на кордоні з Україною – Ягодин-Дорогуськ, Краківець-Корчова та Рава-Руська-Гребенне.

Аналізуючи вимоги страйкарів, Директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк пояснив їхні головні вимоги, зокрема, повернення до практик дозволів.

«Така практика існувала до початку широкомасштабних військовий дій. Це давало змогу польській стороні, скажімо так, адміністративним шляхом, через видачу дозволів, впливати на ринок, збільшувати або зменшувати відповідну кількість автомобілів і компаній, які можуть працювати на їхньому ринку з України».

За його словами, для України це не вигідно. Це непрозора і дуже часто незрозуміла в ринку історія, яка мала зв’язок з корупцією. Після початку повномасштабного вторгнення було досягнуто умови про відмову від цих дозволів до серпня 2024 р., зазначив Вовк.

Дипломати вже вирішують питання з польською стороною. Посол України в Польщі Василь Зварич заявив, що протести польських перевізників шкодять інтересам не лише України, а й всієї Європи. З його слів, українська сторона намагається знайти компроміс, який би влаштував обидві сторони.

«Блокування польськими перевізниками доріг до прикордонних переходів у Гребенному, Дорогуську, Корчовій є болючим ударом у спину Україні, яка потерпає від російської агресії. Під загрозою – коридори солідарності між Україною та ЄС, що проходять через територію Польщі», – заявив посол.

Наслідки протестів для України

На думку керівного партнера Бюро інвестиційних програм Олександра Бондаренка, у випадку блокування кордону польськими перевізниками понад 30% українського експорту до ЄС може бути заблоковано.

«Якщо ми говоримо про всі прикордонні пункти пропуску з Польщею, то мова йде про 3 з них, які польські перевізники планують блокувати. Відповідно, 7 працюватимуть й надалі. Проте польські перевізники обрали найбільші з них. Сьогодні понад 60% експорту України до ЄС проходить через Польщу. Тому, якщо польські перевізники перекриють ці пункти пропуску, то майже 30% українського експорту до ЄС буде заблоковано на тривалий час».

Як зазначає віце-президент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України Володимир Балін, доба простою однієї фури може коштувати українським перевізникам в середньому від 50 до 100 євро. 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *