Волинські ягідні підприємства, що фігурують у «криміналі», отримали від держави мільйонні дотації

Волинські агропідприємства отримали понад 22 млн грн із держбюджету. Йдеться про дотації за програмою підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства. До переліку щасливчиків потрапили фірми, які фігурують в кримінальній справі про шахрайство з фінансами і зловживання владою.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на volynpost.com.

За підсумками 2020 р., Волинь стала третьою областю за сумою підтримки аграріїв, які вирощують фрукти, ягоди та горіхи. 22,286 млн грн компенсації за придбані саджанці і встановлення систем краплинного зрошення розподілили між 13-а підприємствами. Відповідний наказ підписав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. У попередні роки суми були значно скромнішими. У 2018 р. область отримала 12,421 млн грн, а в 2019 — всього 2,633 млн грн.

Серед тих, кого у 2020 р. підтримала держава, — підприємства, які фігурують у кримінальному провадженні, пов’язаному з несанкціонованим забором ґрунтових і підземних вод у Шацькому районі. Після публікації розслідування ТОВ «Волинська ягідка» побудувала велетенські ставки без дозволів» 3 січня 2020-го слідчі Головного управління Національної поліції у Волинській області відкрили кримінальне провадження за ч.2 ст. 364 КК України «Зловживання владою або службовим становищем». 

Підприємство використовувало воду з басейну річки Прип’ять, не пройшовши процедуру оцінки впливу на довкілля і не отримавши на це необхідних дозволів. За версією слідства, нелегальне водокористування могло вплинути на обміління Світязя. Те, що агробізнес створив додаткове навантаження на водний баланс, не заперечують і науковці.

Окрім «Волинської ягідки», у провадженні почали фігурувати й інші суб’єкти господарювання. Зокрема, й отримувачі дотацій у 2020 році — компанії «Бугагро» і «Агрозаліс».
Відбулася низка обшуків і вилучень документів. Але до кінця року все затихло. А прокурора Волинської області Тараса Безрукого за збігом обставин звільнили на другий день після словесної перепалки в облраді з депутатом Володимиром Бондарем, родина якого володіє підприємством «Волинська ягідка». Це сталося 10 вересня 2020 року.

У січні 2021-го минув рік відтоді як правоохоронці відкрили «кримінал», а підозри досі нікому не оголосили.

У липні 2020 р. «Волинську ягідку» позапланово перевіряла Держекоінспекція. Інспектори виявили на дві свердловини більше, ніж було зазначено в оголошенні про початок планованої діяльності і дозволах на спеціальне водокористування, а також зафіксували низку дрібних порушень. Екологи склали припис, проте нарахувати завдані нелегальним водокористуванням збитки не змогли. За словами начальника Держекоінспекції у Волинській області Олександра Кралюка, коли інспектори прийшли на підприємство, то необхідні для цього документи вже були вилучені правоохоронцями.

До слова, жодне з підприємств, плантації яких знаходяться біля села Положево Шацького району, станом на початок 2021-го року не отримало висновку з оцінки впливу на довкілля, тож фактично провадить свою діяльність незаконно.

Відтак журналісти вирішили з’ясувати, який зиск має держава і місцева громада від агропідприємств. Згідно з даними Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, ТОВ «Волинська ягідка» за 2018, 2019 і перше півріччя 2020 року заплатила 0 податку на прибуток. Натомість підприємства-сусіди у 2020 р. нарешті почали заробляти. ТОВ «Агрозаліс» за перше півріччя 2020-го сплатило 4,3 тис. грн податку на прибуток, ТОВ «Бугагро» — 1,2 тис. грн, ТОВ «Веллагро» — 700 грн. Загалом за 2018-й рік «Волинська ягідка» сплатила 222,500 тис. грн усіх видів податків включно з орендною платою з юридичних осіб. У 2019 — 337,600 тис. грн, а за півроку 2020 — 226,700 тис. грн.
Три підприємства-близнюки, якими керував на той час депутат Любомльської міської ради Роман Строцюк, «Агрозаліс», «Бугагро», «Веллагро» за 2018-й сплатили 152,900 тис. грн, протягом 2019 — 161,100 тис. грн, а за половину 2020 р. — 133,700 тис. грн всіх видів податків.

А тепер про те, скільки натомість отримали з казни ці аграрії.  За два з половиною роки згадані ягідні підприємства сплатили податків у десятки разів менше, ніж отримали коштів із бюджету. Наприклад, «Волинську ягідку» держава загалом підтримала на 8,323 млн грн, а від підприємства у вигляді податкових надходжень одержала 787 тис. гривень. ТОВ «Агрозаліс» — 3,568 млн грн компенсацій проти 172 тис. грн податків. ТОВ «Бугагро» — 2,546 млн грн проти 137 тис., що пішли в бюджет. ТОВ «Веллагро» — 5,613 млн грн проти 138 тис. грн. До того ж окремі з цих фірм не платили за використану на полив лохини воду. Принаймні, до початку 2020-го.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *