У Швеції успішно борються із бавовняною совкою за допомогою статевих феромонів

Значної шкоди сільському господарству Швеції завдає метелик під назвою совка бавовняна. Вона пожирає близько 1/5 всіх культур, що вирощуються, проте вчені з Лундського університету з’ясували, як із нею боротися.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на techno.nv.ua.

Самки комах можуть приваблювати партнерів у повній темряві без звукового сигналу і на відстані сотень метрів, використовуючи статеві феромони.

Самці відстежують запах цих хімічних сигналів і спаровуються з самками, які потім відкладають яйця. Після цього вилуплюються голодні личинки, що знищують посіви.

Але вчені вигадали спосіб, як цьому перешкодити.

«Ми можемо застосовувати в полі штучні з’єднання феромонів, які поширюватимуться всюди в повітрі і перекриватимуть початковий сигнал від справжньої самки», — каже Хонг-Лей Ванг, дослідник групи феромонів у Лундському університеті у Швеції.

Він пояснює, що ця суцільна оболонка статевого запаху ускладнює самцям пошук самок і спарювання, і тому популяція комах скорочується, а це означає, що в цьому районі менше шкідників, які можуть завдати шкоди врожаю.

Автор дослідження та його колеги вже виділили необхідні хімічні елементи з олійних культур і випробували свою розробку, порівнявши її ефективність із синтетичними феромонами, що застосовуються у сільському господарстві.

Досі витрати на ці речовини обмежували їхнє широке застосування. Створення штучних феромонів було досить дорогим, тому їх застосовували лише тоді, коли це було рентабельно, наприклад, для захисту фруктів.

Але тепер Ван та його колеги відкрили спосіб доступного та сталого виробництва феромонів. Вони також випробували свою розробку на полях. Згодом кількість самців совок на територіях, оброблюваних феромонами, значно зменшилася. Це говорить про високу ефективність нового методу.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *