Узбекистанські вчені створили плівку, яка регулює температуру в теплицях

Вчені з Інституту матеріалознавства Академії наук Узбекистану створили нові наночастинки, які додають у плівку для теплиць. Ці частинки допомагають регулювати температуру всередині теплиці, не використовуючи додаткове опалення.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на xabar.uz.

Як пояснюють в Академії наук, наночастинки перетворюють ультрафіолетове світло на ближнє інфрачервоне випромінювання, яке дає тепло на рівні 17–22 градусів. Завдяки цьому температура в теплиці взимку утримується на рівні +5…+7 °C, навіть якщо на вулиці –3…–7 °C. Для порівняння, у звичайних плівках температура за таких умов — лише 0…+2 °C. У спеку плівка, навпаки, знижує температуру на 5–8 °C.

Таке нововведення має ще кілька переваг. За словами науковців, фотосинтез у рослин пришвидшується, і вони ростуть у півтора-два рази швидше. Споживання енергії зменшується на понад 60%, урожайність зростає на 35–50%, а витрати води на полив скорочуються на 30%, а з використанням гідрогелів — до 90%. Плівка також стає у три рази міцнішою.

Нову технологію вже випробували в Ташкентській, Джизакській, Ферганській та Андижанській областях. Крім того, великі випробування зараз тривають у Китаї в різних кліматичних зонах за участі Шанхайської академії сільськогосподарських наук.

Інститут також домовився з китайською компанією Shanghai Daedon Science and Technology Ltd. про запуск спільного виробництва нанопорошків в Узбекистані. У 2025 році планують виготовити першу тонну, в 2026 — уже десять тонн. Далі планується будівництво заводу, який зможе випускати до 2 000 тонн наночастинок щороку.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *