Земля і люди — це головні багатства будь-якої країни, в тому числі і України. Про цінності українців, як робочої сили, ми можемо судити хоча б по тому, з якою готовністю наших працівників приймають на підприємствах і фермах сусідній Польщі та інших країн. З оцінкою української землі справи йдуть складніше, оскільки у нас все ще діє мораторій на її продаж, який продовжиться, як мінімум, до кінця поточного року. Сьогодні власник земельного паю в Україні може або обробляти його самостійно, або здати в оренду за смішні гроші. У разі ж функціонування повноцінного ринку, земельний наділ можна було б продати або віддати в заставу під кредит, наприклад, для створення власного бізнесу. Це, безсумнівно, стало б каталізатором прискорення економічного розвитку країни. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційний центр “Про-Консалтінг”.
Останнє твердження підтверджується досвідом економічно розвинених країн Європи. Наприклад, в Нідерландах один з найбільш вільних ринків землі. 90% сільськогосподарських площ знаходиться в приватній власності. Землю можна купувати без обмежень за розмірами, в тому числі і іноземцям. Ціна за гектар встановлюється на ринковій основі і становить на сьогодні в середньому $64 тисячі. Широко практикується схема залучення коштів в аргобізнес, при якій банк викуповує у власника землю і тут же віддає її йому ж в оренду. Таким чином фермер отримує гроші на організацію ефективного виробництва і після закінчення терміну дії договору має пріоритетне право викупити наділ назад. В результаті, продуктивність сільського господарства Голландії в п’ять разів перевищує середньоєвропейську. Країна, яка займає всього 131 місце в світі за площею, експортує сільськогосподарської продукції приблизно на 100 млрд євро на рік.
В Україні ж землю сьогодні продають за сірими схемами по 1-1,5 тис. Доларів за гектар. За оцінкою Світового Банку, якщо зняти мораторій на ринок землі, то вартість одного гектара відразу складе 3-3,5 тис. Доларів і буде надалі зростати на 25-30% щорічно. Тобто, весь земельний банк України – 42,7 млн га — буде коштувати мінімум 128 млрд доларів. Якщо ж ціна на землю, доросте хоча б до $10 тис., Як в зараз в Польщі, то її загальна вартість складе вже понад 420 млрд доларів. Ось такий інвестиційний потенціал ховається за греблею мораторію на землю, але, як і справжню греблю, прибирати мораторій потрібно обережно, щоб не допустити катаклізмів і хаосу.
Джерело: propozitsiya.com