Кілька днів поспіль під Верховною радою України збиралися сотні людей, які протестували проти відкриття ринку землі.
Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив, що за оптимістичним сценарієм до земельного питання повернуться в лютому 2020 року.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «Слово і Діло».
Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політолог Олександр Леонов підкреслив, що на сьогодні в країні є чорний нерегульований напівкримінальний ринок, тому потрібно встановлювати цивілізовані правила, але все повинно бути послідовно і не «ламати через коліно», як чинять в ОПУ.
Леонов вказав, що земельне питання суспільством сприймається дуже гостро і для початку потрібно визначитися з тим, яким буде законодавче регулювання.
«Просто ухвалити закон про ринок землі можна, але безглуздо. Потрібно запустити земельний кадастр, створити земельний банк, повинна бути сформована технічна основа, щоб ринок землі функціонував повноцінно, а потім його запускати», – пояснив політолог.
На його думку, доцільно відтермінувати на рік-два запуск ринку землі.
Експерт звернув увагу, що запропонований законопроект про ринок землі дуже проблематичний. Зокрема, надавати 200 тисяч гектар в одні руки — занадто багато. У деяких країнах Європи в одні руки припадає 400-500 гектар, констатував він.
Олександр Леонов звернув увагу також на пропозицію Зеленського зменшити концентрацію землі до 10 тисяч га, що все одно багато.
«Кому віддавати — фізичним чи юридичним особам? Якщо це фізична особа, то перевірити походження грошей простіше, а в разі з юрособам є момент маніпуляції. Вони дозволяють сконцентрувати у своїх руках більше, ніж це дозволено. Можна створити 100-200 компаній, які будуть тільки фіктивно контролюватися іншими людьми. Багато питань залишаються незрозумілими для суспільства», — акцентував Леонов.
На думку експерта, головна помилка Зеленського в тому, що земельне питання почали просувати насильно замість того, щоб провести роз’яснювальну роботу.
Він припустив, що такий поспіх з ринком землі може бути пов’язаний не тільки з вимогою МВФ, але і з бажанням влади отримати гроші, яких зараз бракує.
На його думку, це небезпечно, оскільки замість того, щоб використовувати землю, як стратегічний ресурс, який приверне інвестора, українці можуть пустити спекулятивний капітал, який не буде вкладатися в виробництво.
Політолог зауважив, що навіть у «Слузі народу» немає єдності з приводу земельного питання, у зв’язку з чим могли відкласти голосування.
Джерело: propozitsiya.com