Ціни на молоко-сировину в Україні станом на 27 березня залишилися без змін із середини березня, але на спотовому ринку молоко подешевшало на 19 копійок.
Про це повідомляє Асоціація виробників молока (АВМ).
Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку склала 12,18 грн/кг без урахування ПДВ. Ціни на молоко екстра ґатунку не змінювалися протягом останніх шести тижнів. Незмінною залишається середня ціна на вищий ґатунок — 12,18 грн/кг без ПДВ. Третій місяць поспіль тримається на досягнутих рівнях середня ціна на молоко першого ґатунку — 11,67 грн/кг без ПДВ.
«Середньозважена ціна трьох ґатунків залишилася на рівні 12,01 грн/кг, як і три тижні тому. Однак, як повідомляють оператори ринку, ціна на сире молоко на спотовому ринку станом на 27 березня опустилася на 19 копійок. В планах переробників з 1 квітня знизити закупівельні ціни на молоко екстра і вищого ґатунку настільки, щоби максимальне значення складало 12,00-12,10 грн/кг без ПДВ», — зазначає аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.
Він припускає, що інтерес українських переробників до зниження цін на сире молоко пов’язаний з обмеженням попиту на молочну продукцію на зовнішніх ринках. Наразі у світі існує досить велика пропозиція на молочні продукти, зокрема сухе молоко, вершкове масло і сири. Ймовірно, така ситуація обумовлена тим, що баланс попиту і пропозиції на європейському ринку ще не прийшов у норму після «перегріву» минулого року. Запаси біржових товарів накопичувалися на складах, і тепер їхня кількість не відповідає реальному попиту на ринках збуту.
«Зараз триває процес повернення ціни на молоко і молочні продукти до значень, які існували до аномального підвищення у 2022 році», — вважає експерт.
На думку Георгія Кухалейшвілі, певне зниження ціни на сире молоко, скоріш за все, вигідне молокозаводам, які прагнуть зберегти конкурентоздатність молочної продукції власного виробництва на внутрішньому ринку порівняно з європейським імпортом. Для порівняння, на тижні з 20 по 26 березня різниця вартості сирого молока українського виробництва на спотовому ринку проти ЄС була більше 22%.
На ціни в Україні тисне не тільки обмежений попит на молочну продукцію на зовнішніх ринках, але й скорочення кількості споживачів на внутрішньому ринку, вважає експерт і додає, що зниженню цін на молоко-сировину також сприяє укріплення євро до гривні, скорочення доходів і купівельної спроможності українців під час війни, сезонний фактор.
«Скоріш за все, скорочення цін на сире молоко в Україні буде обмеженим і контрольованим, а їх коливання буде незначним в короткостроковій перспективі, і можна розраховувати на боковий тренд. Справа в тому, що в Україні немає занадто великої пропозиції на сире молоко в умовах скорочення поголів’я корів, кількості молочних ферм і молокозаводів внаслідок війни, що має стримувати значне зниження цін у майбутньому. Тому зниження цін, у якому зацікавлені переробники, скоріш за все, може торкнутися лише великих партій молока з максимальною ціною», — вважає експерт.
Джерело: agroportal.ua