Ольга Рясна із села Землянки Глобинської громади, що на Полтавщині, за професією вчителька початкових класів. Дванадцять років тому зайнялася виноградарством. Тепер має 120 кущів винограду, а також достатньо знань, умінь і досвіду, аби поділитися порадами, що варто зробити на винограднику восени.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на social.com.ua.
Разом з учителюванням Ольга Рясна займається чималим господарством. Молочну продукцію часто возила на базар. Одного разу під час такої поїздки побачила в продажу виноград. Він був дуже різний на вигляд і смак. Жінка відразу ж придбала кілька саджанців
«Я не запитала, як садити, тож викопала ямку на один заступ. Перший час не мала уявлення, що за рослиною потрібен особливий догляд. Минуло досить багато часу, доки я почала вчитися правильно вирощувати виноград. На подвір’ї місця вже не було – перейшла на город. Мій батько не розумів, що відбувається, казав, що не буде, де картоплю садити. Сусіди тихенько насміхалися, бо всі бачили, що я працюю біля винограду, але ж результат можна побачити лише на третій рік. От коли вже я принесла перше достигле гроно – тоді батько втішився, запишався мною», – згадує Ольга.
Вона на той час була єдиною жінкою в районі, яка займалася виноградарством. Наразі ж у її винограднику 80 різних сортів «сонячної ягоди».
Жінка зауважує, що нинішнього року всі процеси на винограднику йдуть із запізненням щонайменше на три тижні. Отож підготовка до укриття на зимівлю також посунеться в часі.
«Доки на лозі є грона – вона працює на ягоду, а не на себе. А щоб добре перезимувати, лоза повинна визріти. Тому ми не чіпаємо кущ, доки з нього не опаде все листя. Лише тоді проводимо обрізку», – каже виноградарка.
Після обрізки Ольга радить обробити виноградну лозу від хвороб п’ятивідсотковим розчином мідного або залізного купоросу. Ці засоби слід чергувати: якщо восени використовували залізний купорос, то навесні варто провести обробку мідним. Для такої процедури обирають день з теплою сухою погодою, щоб лоза встигла просохнути. Під час обробки не забувають про ґрунт під кущами.
«Зазвичай після 20 вересня я розпочинаю вологозарядний полив виноградних кущів. Виливаю щонайменше по три відра раз на два тижні. Загалом кожен кущ отримує по 100-150 літрів води. У цей час виноградна лоза ще жива й зможе набрати собі вологи через коріння, щоб добре перезимувати. І водночас вода захистить коріння від вимерзання. Але цього року багато поливати не буду – дуже дощова осінь», – розповідає Ольга.
Вона додає, що садити виноград можна і навесні, і восени. Жінка віддає перевагу саджанцям з відкритою кореневою системою. Каже, що вони приймаються краще, ніж ті, які продаються із закритою кореневою – у стаканах, обрізаних пластикових пляшках чи інших ємностях.
Джерело: propozitsiya.com