Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/koppst/htdocs/koppst.kr.ua/wp-includes/functions.php on line 6121
Доступ юридичних осіб до ринку землі може принести до 2,7% ВВП щорічно, – KSE | ► КОППСТ

Доступ юридичних осіб до ринку землі може принести до 2,7% ВВП щорічно, – KSE

Втрати ринку сільгоспземель України після 24 лютого 2022 р. оцінюються на рівні 11,5 млрд грн. Проте ринок поступово відновлюється і вже зараз здатен генерувати щонайменше 10 млрд грн додаткових надходжень до бюджетів громад на рік. Про це йдеться в аналітичному огляді «Земельний ринок в Україні», підготовленому Центром дослідження продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр) в межах дослідницького проєкту «Земля незламності» за підтримки Програми USAID з аграрного на сільського розвитку (АГРО). 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на АПК-Інформ.

«При цьому основні вигоди від ринку – ще попереду. Відкриття ринку для юридичних осіб з 1 січня 2024 р. може принести додатково 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних трьох років», – підкреслюється у повідомленні.

Як зазначається, через повномасштабну агресію РФ проти України не були укладені понад 102 тис. угод купівлі-продажу сільгоспземель сукупним обсягом 282 тис. га та вартістю 11,5 млрд грн ($312 млн), що дорівнює 0,2% ВВП країни. Найбільших втрат – понад 2,7 млрд грн (близько $75 млн) зазнав ринок земель у Харківській області, яка була лідером за часткою сільгоспземель в обігу до повномасштабного вторгнення.

«Середньозважена ціна на сільгоспземлі в національній валюті продовжує помірне зростання – у червні 2023 р. вона склала 37,2 тис. грн за 1 га. Ціни на товарну землю вже традиційно дещо вищі від цін на решту сільгоспземель. Ключовими факторами ціноутворення залишаються географічне розташування земельних ділянок стосовно лінії фронту, а також нормативна грошова оцінка», – зазначають фахівці.

Сума кредитів, наданих підприємствам аграрного сектору українськими банками, станом на кінець травня 2023 р. сягнула 110,91 млрд грн ($3 млрд). Серед кредитів, виданих протягом березня 2022-травня 2023, забезпечені землею сільськогосподарського призначення лише близько 6% на суму 31,2 млн грн.

«Потенціал кредитування під заставу сільськогосподарської землі набагато вищий. Для його реалізації потрібні вчасне відкриття ринку сільгоспземель для юридичних осіб з 1 січня 2024 р.,  якнайшвидший запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, а також переоцінка Національним банком України коефіцієнту ліквідності сільськогосподарської землі як застави на підставі наявних даних про ціни транзакцій», – підкреслив віцепрезидент KSE з економічної освіти Олег Нів’євський.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *