Найбільша у світі судноплавна компанія світу Маерск (Maersk) призупинила всі рейси через Червоне море. Судна, що вже перебували в дорозі, очікують продовження руху на рейдах у безпечних зонах. Аналогічне рішення ухвалила німецька судноплавна компанія Hapag-Lloyd. Причина – атаки на цивільні судна, імовірно з боку єменських заколотників-хуситів.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
За неофіційними даними очікується, що затримка поставок вантажів, у разі досить оперативного розв’язання проблеми безпеки, може сягнути 20 днів, що є критично великим терміном для багатьох видів плодоовочевої продукції. Цілком імовірно, що проблему не вдасться розв’язати набагато довше, і тоді ситуація вже стане загрозливою, оскільки маршрут через Червоне море є одним із найбільш завантажених у світі та через нього проходить безліч товарів плодоовочевого комплексу.
«Українські експортери яблука зіткнуться з проблемами постачання своєї продукції на ринки Близького Сходу, які наразі є основними імпортерами української продукції. Аналогічні проблеми будуть у постачальників із Польщі, Італії та, звісно ж, із Молдови. У цих умовах перевагу отримають експортери яблука з Ірану, які позбудуться конкуренції й на ринку Індії, і на ринку Дубая», – говорить експерт плодоовочевого ринку Федір Рибалко.
Абсолютно не зрозуміло, що робити з яблуком та іншою свіжою плодоовочевою продукцією, яка внаслідок цих подій зіпсується і хто нестиме за це відповідальність. Наразі українські аграрії в терміновому порядку розглядають можливості поставок яблука на експорт іншими маршрутами, однак ситуація, що склалася, вочевидь, призведе до різкого зростання вартості фрахту і збільшить час у дорозі. А це, своєю чергою, може зробити експорт яблука невигідним.
«Крім експорту проблеми виникнуть і з імпортом деяких товарів, які ввозяться цим маршрутом. Зокрема йдеться про імпорт столового винограду з Індії, авокадо з Кенії та сезонної продукції з ПАР та Ізраїлю, проте ці проблеми не стануть настільки критичними для країн Східної Європи, як ситуація з експортом», – зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Джерело: propozitsiya.com