Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 7

Українські аграрії стикаються зі зростанням викликів: дефіцит робочої сили, висока вартість пального, нестабільна економічна та політична ситуація. В таких умовах інвестування коштів у капітальний ремонт або оновлення старих складських приміщень з низькими стелями, колонами та вузькими проходами є ризикованим.

Пневматичний транспорт може допомогти впоратися з цими логістичними труднощами у сфері перевантаження зерна. Проте, до цієї техніки існують певні упередження. У цій статті ми розглянемо три найпоширеніші міфи, з якими ми стикаємося від наших клієнтів, і перевіримо їхню правдивість.

Які бувають пневмонавантажувачі

Пневматичний навантажувач, по суті, є промисловим пилососом для зерна. Він всмоктує матеріал з купи або бункера через шланг, а потім за допомогою повітряного тиску подає його трубопроводом у потрібну точку: силос, зерновоз, проміжний бункер або вагон. Саме тому їх часто називають “зерновими пилососами”.

Серед відомих європейських виробників пневмотранспортерів – POM Augustów (Польща), Neuero (Німеччина), Kongskilde (Данія) та Vigan (Бельгія). Детальні технічні характеристики та актуальні моделі пневматичних навантажувачів зерна доступні в каталогах офіційних дистриб’юторів.

За джерелом живлення навантажувачі поділяються на два типи. Електричні підключаються до мережі 380 В і підходять для стаціонарних об’єктів: складу, зерносховища, млина. Моделі від ВВП (від валу відбору потужності трактора) не потребують електромережі, працюючи від трактора.

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 8

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 9

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 10

Коли пневматика поза конкуренцією

Пневмотранспортер – це не просто альтернативний спосіб перевантаження зерна. У певних ситуаціях це єдина оптимальна технологія для вирішення завдання.

Його можливості:

  • Подача зерна на висоту 10–20 метрів (силос, вагон, верхній поверх переробного цеху).
  • Транспортування на відстань до 100 метрів горизонтально, через стіни та перегородки.
  • Робота по складній, ламаній трасі, де немає прямого доступу для техніки.
  • Економія простору: трубопровід займає мінімум місця, а шланг діаметром 150–200 мм можна прокласти як по підлозі, так і вздовж стіни або під стелею.
  • Економія людських ресурсів: обслуговування потребує лише одного оператора без спеціальної кваліфікації.

Де пневматика незамінна:

  • Старий низький склад. Стеля 3–4 метри, колони, вузькі проходи – фронтальний навантажувач там або не вміститься, або буде маневрувати так повільно, що реальна продуктивність впаде вдвічі. Трубопровід же огинає будь-які перешкоди.
  • Неміцне підлогове покриття. Ковшовий навантажувач вагою 5–7 тонн руйнує бетонну стяжку. Ремонт навіть 200 м² може коштувати стільки ж, скільки сам навантажувач. Пневмонавантажувач вагою 200–500 кг (більші моделі – до тонни) не шкодить підлозі або взагалі розташовується надворі.
  • Майданчик без електромережі. ВВП-модель підключається до трактора і працює в полі, на току або на виносному майданчику, де немає 380 В.
  • Відсутність зернової інфраструктури. Немає завальної ями, норії, стаціонарного транспортера. Пневматика не потребує цього. Зерно висипають на купу, вставляють шланг – і робота розпочата.

Пил і пожежна небезпека: аргумент, який часто ігнорують

При виборі між ковшем і пневматикою фермери часто враховують лише споживання електроенергії та вартість техніки, ігноруючи пилоутворення. Це помилково.

За даними EPA AP-42, при перевантаженні зерна ковшем або зернометачем виділяється 150–300 грамів пилу на тонну. При вивантаженні 30-тонного зерновозу в повітря потрапляє 4,5–9 кілограмів пилу. Небезпечна фракція пилу розміром менше 10 мікронів може годинами не осідати. Мінімальна вибухова концентрація зернового пилу становить 45–150 г/м³. У низькому закритому складі ці показники швидко досягаються.

Натомість, пневматика – це закрита система. Зерно рухається в трубі, а пил вловлюється спеціальним фільтром. Склад залишається чистим, люди не дихають пилом, а загрози вибуху немає.

В Австрії, Польщі, Німеччині та інших європейських країнах зернометачі не використовуються через невідповідність стандартам безпеки ЄС (ATEX/CE), високий ризик пилового вибуху та травмування зерна.

Чому ж пневматичне перевантаження зерна досі не стало масовим? Здебільшого це пов’язано з кількома стійкими упередженнями. Розглянемо три найпоширеніші міфи про пневмотранспортери та перевіримо, наскільки вони правдиві.

Міф перший: «Пневматика б’є зерно»

Щоб об’єктивно перевірити цей міф, слід розрізняти два поняття: бите зерно та мікротравмування.

Бите зерно – це видимі пошкодження, зламані або сколені зернини, які знижують клас зерна при здачі на елеватор. Для пневматики цей показник становить близько 0,5% (за даними American Society of Agricultural and Biological Engineers) і майже не впливає на ціну продажу.

Мікротравмування – це приховані тріщини на насіннєвій оболонці та пошкодження зародка, які виявляються лише в лабораторії. Це особливо актуально для насіннєвого фонду, де кожен додатковий відсоток знижує схожість і врожайність наступного сезону.

За даними вчених НУБіП, різні методи транспортування мають різні показники мікротравмування: зернометач (ЗМ-60 та аналоги) – 11–17%, норія – до 7,4%, пневматика (при правильній трасі) – до 7,2%.

Дослідники з Університету Анкари встановили, що пошкодження зростає лінійно зі швидкістю повітряного потоку, а не є сталою властивістю певної технології. Вчені з Purdue University підтвердили: при швидкості до 20 м/с для пшениці та ячменю (зазвичай швидкість потоку повітря в пневматиці – 11,5–17,0 м/с) пошкодження від пневмотранспортування найнижчі, як і від ковшового елеватора. Однак воно може зростати при збільшенні швидкості.

Для порівняння: зернометач спричиняє 11–17% мікротравмування, оскільки швидкість метання зерна в цій технології становить 35 м/с. Це, до речі, є причиною заборони в ЄС.

Висновок: для товарного зерна пневмотранспорт безпечний. Для насіннєвого зерна критично важлива правильна траса, що мінімізує повороти під прямим кутом.

Міф другий: «Пневматика споживає багато електроенергії»

Клієнти бачать у паспорті пневмотранспортера показник 15–35 кВт і порівнюють його з зернометачем (10,6 кВт) або ковшовим елеватором (7,5 кВт). Наприклад, для перевантаження 500 тонн пшениці, зернометач ЗМ-60 витратить близько 83 кВт·год (приблизно 350 грн за поточним тарифом), а пневматика Neuero BGSD-130 – близько 550 кВт·год (приблизно 2300 грн). Ця цифра може лякати.

Але таке порівняння некоректне, оскільки воно враховує лише споживання, ігноруючи інші фактори: поріг входження, травмування зерна, капітальні інвестиції, обслуговуючий персонал та функціональність. Порівнювати кВт/год без урахування всіх цих витрат – це як обирати автомобіль лише за витратою пального, незважаючи на ціну та можливості.

Таблиця 1. Порівняння різних технологій перевантаження зерна

Технологія Споживання енергії на тонну Персонал Вартість входу Особливості
Норія зернова 0,08 – 0,11 кВт·год/т 1 оператор від 200 000 грн Плюси: найвища енергоефективність, низьке травмування, довільна висота підйому.
Мінуси: стаціонарне капітальне обладнання, дорога інфраструктура, подача тільки на висоту.
Зернометач ЗМ-60 0,08–0,16 кВт·год/т 1 оператор + 2-4 робітники для зачистки від 210 000 грн Плюси: енергоефективність, висота подачі до 9 м, відстань – до 25 м.
Мінуси: необхідна рівна підлога і простір для маневрів, найвище травмування зерна, пилоутворення.
Ківш-шнек (КШП-6) ~0,1 кВт·год/т 1 оператор + 1-2 підсобні робітники від 280 000 грн Плюси: енергоефективність.
Мінуси: необхідна рівна підлога і простір для маневрів, обмежена висота подачі, пилоутворення.
Шнекові транспортери 0,15 – 0,18 кВт·год/т (для горизонтальної подачі) 1-4 робітники залежно від довжини від 55 000 грн Плюси: пряма або похила траса до 15–20 м, мінімальне пилоутворення.
Мінуси: значне дроблення зерна (до 4,5–8 %), при підйомі на висоту ефективність падає на 30–40%.
Дизельний фронтальний навантажувач 0,08–0,12 л дизеля/т 1 водій від 1 500 000 грн Плюси: висока мобільність і продуктивність.
Мінуси: потрібен простір для маневру, травмує зерно колесами, дефіцитний тракторист, пошкодження підлоги, пилоутворення, обмежена висота.
Пневматика електрична 0,8–1,2 кВт·год/т 1 оператор від 250 000 грн Плюси: бережне транспортування зерна, гнучка траса до 100 м, висота подачі до 20 м, відсутність пилу, мобільність.
Мінуси: найвище споживання електроенергії на тонну перевантаженої продукції.
Пневматика від ВВП 0,2–0,3 л/т 1 оператор від 700 000 грн Плюси: повна автономність без електроенергії, бережне транспортування зерна, гнучка траса до 100 м, висота подачі до 20 м, відсутність пилу, мобільність.
Мінуси: витрати пального вищі, ніж у фронтального навантажувача, потрібен трактор.

Висновок. Різниця у споживанні електроенергії справді помітна. Але цей розрахунок не враховує приховані витрати (зарплата тракториста і робітників, витрати на інфраструктуру, здешевлення зерна через його травмування). Водночас пневмотранспортер має невисокий поріг входження, дозволяє побудувати довгу гнучку трасу і не створює загрози пилового вибуху (табл. 1).

Міф третій: «Пневмотранспортер – це для великих господарств. У мене 300 га»

Перші пневмонавантажувачі в Україні справді з’являлися на великих комплексах. Однак сьогодні поріг входження нижчий, ніж для фронтального навантажувача.

Найпопулярніша модель для малого фермерського господарства – польський навантажувач POM T207/2 (14,5 т/год, 15 кВт, від 319 000 грн). Для земельного фонду 300–500 га це оптимальне рішення (табл. 2).

Таблиця 2. Вибір пневмонавантажувача

Площа господарства Продуктивність Рекомендовані моделі
До 500 га до 15 т/год POM T207/2, Neuero ZGSD-1900, Kongskilde SUC 100
500–1000 га 20–30 т/год Neuero BGSD-130, Kongskilde SUC 200–300
1000–3000 га 30–60 т/год Kongskilde SUC 500–1000, POM T449–T470
3000+ га / елеватор 60–120+ т/год Kongskilde SupraVac 2000, Vigan T100–T200

Щоб полегшити вибір, експерти покроково деталізують процес підбору обладнання під конкретні завдання підприємств. Детальний аналіз брендів та порівняння пневмонавантажувачів зерна різних цінових категорій можна знайти у відкритих профільних оглядах.

Висновок. Пневматика перестала бути обладнанням виключно для агрохолдингів. Для господарства на 300 га вона доступніша, ніж фронтальний навантажувач, і не вимагає ані спеціальних кадрів, ані дорогої інфраструктури.

Чому потужність пневмонавантажувача може відрізнятися від паспортної цифри

Виробник вимірює продуктивність в лабораторних умовах: пряма горизонтальна труба, сухе пшеничне зерно без домішок. Реальна продуктивність залежить від кількох чинників, кожен з яких знижує показник.

  • Довжина траси. Чим довша труба, тим більший опір повітря і тим нижча продуктивність. Кожні 10 метрів горизонтальної траси знижують її на 5–8%.
  • Висота підйому. Підняти зерно вгору значно важче, ніж штовхати горизонтально. Приблизний еквівалент: 1 метр підйому = 7–10 метрів горизонтальної труби.
  • Повороти. Кожен поворот на 90° створює додатковий опір, еквівалентний приблизно 5 метрам прямої труби.
  • Вологість і засміченість зерна. При вологості вище 14% та високій засміченості зерно транспортується гірше.

Усі ці чинники діють одночасно. Наприклад: траса 30 метрів горизонталі + підйом 6 метрів + два повороти по 90° – це в перерахунку близько 30 + 60 + 10 = 100 метрів умовної довжини. При такій трасі реальна продуктивність може бути на 40–50% нижчою за паспортну.

Тому перед покупкою необхідно намалювати схему транспортного шляху: звідки, куди, яка довжина, скільки поворотів, яка висота. Узгодьте її з постачальником до підписання угоди. Правильно спроєктована траса – це запорука бережливого транспортування зерна, оптимальної продуктивності та довгого терміну служби обладнання.

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 11

Пневмотранспорт зерна: як зберегти урожай та заощадити кошти 12

Як підібрати навантажувач під свій трактор

У європейській практиці (Kongskilde, POM Augustów) підбір ВВП-навантажувачів здійснюється за ВВП-класом, а не за номінальною потужністю трактора. Порушення цього правила може призвести до перегріву та скорочення ресурсу двигуна (табл. 3).

Таблиця 3. Підбір ВВП-навантажувача

Потужність трактора Типові моделі в Україні Рекомендована ВВП-модель Продуктивність
60–80 к.с. ЮМЗ-6, МТЗ-82 Kongskilde SUC 300 T/TR (45 к.с.) 20 т/год
80–110 к.с. МТЗ-892, МТЗ-1025 POM T449 (61 к.с.), Kongskilde SUC 500 T/TR 25–33 т/год
110–140 к.с. МТЗ-1221, John Deere 6M (молодші моделі), Case IH Maxxum (базові) POM T470 (84 к.с.), Kongskilde SUC 700 T/TR 35–44 т/год
140–180 к.с. New Holland T6, Case IH Maxxum (старші), John Deere 6M (середні) POM T480 (122 к.с.), Kongskilde SUC 1000 TR 43–64 т/год
180+ к.с. John Deere 6110–6155M, Fendt 720–724 Vario, Case Puma 150–180 Kongskilde SupraVac 2000 (170 к.с.) 120 т/год

Коли не варто купувати пневмотранспортер

Пневматика – це не універсальне рішення для кожного господарства. Якщо зерно потрібно переміщати по прямій трасі на невелику відстань, а на підприємстві вже функціонують шнеки, норії або стрічкові транспортери, заміни обладнання може не бути сенсу.

Для великих елеваторів зі стабільними потоками зерна сотні тонн на годину ефективнішими залишаються стаціонарні транспортні системи, спроєктовані під конкретний виробничий процес.

Якщо ж склад має обмежений простір, нестандартну геометрію, відсутня завальна яма або бракує персоналу, переваги пневмотранспорту перевищують його вищі енерговитрати.

Замість висновку: три запитання перед покупкою

«Пневматика – це не заміна норії чи ковшовому навантажувачу. Це гнучкий тактичний інструмент для раціонального господарства. Вона рятує, коли склад незручний, людей не вистачає, а бюджет обмежений. Або коли потрібно подати зерно туди, куди інша техніка просто не дістане», – говорить Олександр Тютенко, директор ТОВ “Кіт Трейд”.

Перед замовленням варто відповісти на три запитання: яка геометрія вашого маршруту – висота, відстань, кількість поворотів? Чи є 380 В у точці роботи, чи потрібна автономна ВВП-модель? І яке зерно обробляєте – товарне чи насіннєве?

Але найкраще, що можна зробити до покупки, – побачити техніку в роботі, у реальному виробничому процесі. Попросіть постачальника пневмонавантажувачів надати вам контакти господарств, де ця техніка вже працює. Таким чином, ви зможете самостійно оцінити, чи виправдає вона себе для вашого господарства.

Олександр Тютенко, директор ТОВ «Кіт Трейд», постачальник POM Augustów (Польща), Neuero (Німеччина), Kongskilde (Данія) та Vigan (Бельгія) в Україні.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *